Advert
Advert
HAYALDİ GERÇEK OLDU!
İbrahim TIĞ

HAYALDİ GERÇEK OLDU!

Bu içerik 1294 kez okundu.

II. Dünya Savaşı'ndan ülke olarak uzak kalmaya çalışsak da o dönemde genel seferberlik ilan edilmiş ve 1942-1946 yılları arasında ekmek, karne ve ekmek kartlarını ibraz suretiyle dağıtılmıştı.    

*

Dünya’da petrol fiyatlarının bir anda artması, borsa krizleri ve 1974 Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle ülkemize konulan ambargo ülke ekonomisine çok büyük darbe vurmuştu. Üstelik sadece Türkiye değil, hem Avrupa hem de ABD petrol ve temel madde kıtlıkları yaşamıştı.

İşte bu yüzden ambargo altındaki ülkemizde, petrol, yağ, gaz yağı, tüp kuyrukları yaşandı. Bu durumu Süleyman Demirel'in “70 sente muhtacız!” sözünden de anlayabiliriz.

Şimdi  “Siz bilemezsiniz eskiden petrol, yağ, şeker, gaz yağı, tüp kuyrukları vardı.” diyenler halkı, benzin, mazot, şeker ve yağ kuyruklarına muhtaç ettiler!...

*

1977’de Türkiye’ye ambargo var, 2021’de ambargo yok!

Ne var? Kuyruklar, zam, zam!

-18 litrelik sıvı yağ 399,00 lira

-Bir çuval un 309,99 lira

-Bir kilo şeker 18,00 lira

Asgari ücret ne kadar?

-2 Bin 825 lira!

-Bir ton kömür?

Demek ki bir asgari ücretli bir ayda hiçbir şey yiyip içmeden, evinin diğer ihtiyaçlarını karşılamadan bir ay 1 ton kömüre çalışacak!

İşte ülkenin getirildiği nokta bu!

*

Üstelik, 2. Dünya Savaşı ve 70’li yıllardaki karne sistemini ağızlarına dolayarak iktidara sahip olanlar, şimdi bütün ürünlere kota uyguluyorlar.

Netice itibarıyle, Dolar uçuşa geçti, ekonomi dibe vurdu, AKP'nin ekonomi politikaları çöktü!

Dolar 11,23 TL.

Hayaldi, gerçek oldu!

 

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KORONA EREĞLİ'DE CAN ALDI
KORONA EREĞLİ'DE CAN ALDI
KPSS TARİHİ AÇIKLANDI
KPSS TARİHİ AÇIKLANDI