Advert
Advert
16. YÜZYILDA BAŞLAYAN GELENEK, 21. YÜZYILDA  DEVREK’TE EN ACIMASIZ BİÇİMDE YOK EDİLİYOR
Faik MEKİK

16. YÜZYILDA BAŞLAYAN GELENEK, 21. YÜZYILDA DEVREK’TE EN ACIMASIZ BİÇİMDE YOK EDİLİYOR

Bu içerik 3132 kez okundu.

 

 

Kabe’deki güvercinlerin beslenmesi,

   Kutsal topraklar (Mekke ve Medine) Osmanlı idaresine geçtikten sonra, burayı özel bir statüde yönetmeye başlayan halife padişahlar, bölgenin her türlü işiyle yakından ilgilenmekteydi. Mekke’de Kabe’nin bulunduğu alandaki güvercinlerin beslenmesi için her sene Mısır ve Yemen’den darı getirterek güvercinlere atılması bir gelenek halinde asırlardır sürüp gitmişti.

   16. yüzyıla ait belgede güvercinler için darı gönderilmesi padişah tarafından emredilmekteydi. 3 Mart 1898 tarihli belgede ise Mekke’de Harem-i Şerif (Kabe) içinde bulunan güvercinlere yem dağıtmakla görevli Seyyid Abdullatif Efendi’nin vefat etmesi üzerine, bu görevin ölen Abdüllatif Efendi’nin kardeşinin oğlu olan Seyyid Abdullah’a verildiği bildirilmektedir.

   Osmanlıda görevi güvercinlere darı veren Seyyid’lerden, Devrek’te görevi güvercinlere darı verenleri engelleyen zabıtalara ne ara geldik.

   Atalarımızdan  bize yadigar kalan bu güzel gelenek 21. yüzyıl  Devrek’inde Belediye Başkanı Semerci’nin talimatı ile güvercinlere yem verilmesi yasaklandı. Güvercinler ölüme terkedildi. Allahtan duyarlı vatandaşların tüm engellere rağmen  su ve yem vermeleri, umarım  güvercin ölümlerini durdurur.

   CUMHURİYET MEYDANI’NDAKİ GÜVERCİNLERİN CAN GÜVENLİĞİ YOK!...

   Toplumsal değerlerimizi alt-üst ederek alandaki ağaçları kesen, alanı açık hava hamamına çeviren zihniyet, hamamın  göbektaşı mermerlerini kirleten güvercinlere savaş açtı.

 

 

    Yaşam alanları ortadan kaldırılan güvercinler çaresizlik içerisinde karınlarını doyurmak için meydanda dolaşıyorlar ve doğal olarak meydanı kirletiyorlar. Güvercinlerin su içip, yemlerini yiyebileceği bir ortam yaratılırsa güvercinleri açlığa mahkum etmekten hem de meydanın kirlenmesinin önüne geçilmiş olur.             

   İstanbul Taksim ve Sultanahmet Meydanı ile Yeni Cami önündeki güvercinler,  İstanbul’un en güzel fotoğraf karelerinin vazgeçilmezleridir.

  ‘’ Mağrur olma padişahım senden büyük Allah var’’ sözü,

‘’Mağrur olma başkanım senden büyük Allah var ‘’ ile yer değiştirmeli…

Hiçbir makam, hiçbir koltuk kalıcı değildir!...

 

 

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KOMŞULARIN KAVGASINDA KAN AKTI
KOMŞULARIN KAVGASINDA KAN AKTI
52 GRAM UYUŞTURUCUYLA YAKALANDI
52 GRAM UYUŞTURUCUYLA YAKALANDI