Advert
                  EN BÜYÜK HIRSIZLIK İMARDA!...
Faik MEKİK

EN BÜYÜK HIRSIZLIK İMARDA!...

Bu içerik 3147 kez okundu.

 

    Ranta yenik düşen değil, rantı toplum ve kent yararına yönlendiren, planlayan ve yaratılan ekonomik büyüklüğü halkıyla paylaşan bir belediyecilik anlayışına ihtiyacımız var.

    Adrese teslim parsel bazlı imar değişikliklerine HAYIR!...

    ‘’En büyük hırsızlıklar, kötülükler, belalar imardan geliyor. Ortalıkta dolaşan imar hikayeleri, o kadar rahatsız edici ki hepimizin içini döndürüyor. Bu müthiş bir sıkıntı, adalet duygusunu sarsıyor’’ dedi. Bakan Mehmet Özhaseki, ‘’Bir yerin planında değişim varsa,‘Bir dakika niye değiştiriyorsun?’ deme hakkımız olması lazım, Plan tadilatlarının niye yapıldığını sormamız lazım. Eğer bu tadilatlar makul ve haklı ise ‘Doğru yapmışsınız’ deriz. Değilse ‘Dur’ demek lazım. Parsel bazlı imar değişiklikleri en büyük bela. ‘’

   Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Mehmet Özhaseki, insanlar kestirme yoldan buradan rant elde etmeyi düşünüyorlarsa bu bir tehlikedir. Dünyanın en eski mesleklerinden birisi, hakkına razı olmadan başkasının hakkına el uzatmak, hırsızlıklar yolsuzluklar ve kötülükler… Son 10-15 yılda içerisinde şehirlerimizin çok hızlı gelişmesi şehir rantlarını da doğurdu. Bu konuda imar planları aslında çok yeterliyken, imar planlarında bozulmalar gelmeye başladı. Bu bozulmalar haksız yere birine menfaat sağlamalar insanlardaki adalet duygusunu sarstığı gibi bu işi yapan idarecilere karşı da müthiş bir öfke duyulmasına sebebiyet veriyor.’’ Dedi.

   Umarım sayın Mehmet Özhaseki’nin dedikleri birilerinin kulağına su kaçırmıştır.

İMAR PLANININ GENEL AMACI

    İdare hukuku bakımından tüm idari işlemlerin nihai amacı kamu yararıdır. Böyle olunca da imar planlan kamu yararına olması gereken belgelerdir. Kamu yararı ise bir şehrin bütününü ilgilendiren bir konu olup, o şehrin yaşayan mülk sahiplerinin kişisel çıkarlarının toplamına indirgenemez.

    İmar planları ile düzenlenen alanlarda bir arazi parçasının kamu yararına en uygun kullanım şekli belirlenir. Bu nedenle plan hiyerarşisine göre imar planlan, yönetmelik ve ruhsattan önce uygulanması gereken mevzuattır. Planlı bir bölgede imar planına aykırı alan kullanımı mümkün değildir. Eğer imar planına aykırı kullanım gerekmekte ise o zaman önce usulüne uygun olarak imar planının değiştirilmesi zorunludur.

   Kamu yararı yerine, kişi ve müteahhit  yararı gözetmek, gayri ahlakı bir davranıştır.

Ders : Sosyal Bilgiler

Ünite : İmar Planı

Konu : Kişisel çıkar mı? Kamu yararı mı?

Süre : 40+40 dak.

Amaç : Kişi yararı gözetmeden, kamu yararına iş yapma becerisi kazandırmak.

İşleniş :

* Bilinen imar hikayelerinin anlatılması.

* İmar planı değişikliğinde kamu yararının gözetilmesi.

* İmar planına aykırı yapılar hakkında hangi işlemler yapılır?

* Çatı yönetmenliğe aykırı binalara göz yummamak.

* Binalara kot nasıl verilir?

* İmar planı değişikliklerinde kişi değil, kamu yararı gözetmek.

* Arkadan dolanma nedir?

* Hediye, rüşvet ve hırsızlık  arasındaki ince çizgi…

* Dürüstlük pahalı bir mülktür, ucuz insanlarda bulunmaz. Hz. Ömer

* Sözünün açıklaması yapılarak, ders sonlandırılacak.

Bu yazı,  kendini akıllı alemi sersem sananlara ithaf olunur

 

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KORONA EREĞLİ'DE CAN ALDI
KORONA EREĞLİ'DE CAN ALDI
KPSS TARİHİ AÇIKLANDI
KPSS TARİHİ AÇIKLANDI