Advert
KAN DONDURAN GÖRÜNTÜLER
Faik MEKİK

KAN DONDURAN GÖRÜNTÜLER

Bu içerik 5079 kez okundu.

     Devrek Belediyesi Köpek Barınağı’nda insanı dehşete düşüren görüntü ve olayı duyarlı bir hayvansever vatandaşın CİMER ve ilgili kurumlara göndermiş olduğu e-mail ile öğrendim ve duyarlı bir yurttaş bilinciyle kamuoyuyla paylaşıyorum.

   ‘’ Resimde kanlar içinde görülen can Zonguldak/Devrek Belediyesi veteriner hekimi N.G tarafından kısırlaştırılmış ama ameliyat  sonrası kontrolleri yapılmadığı için acıdan kendisini duvarlara çarpa çarpa, bağıra bağıra can vermiştir. Mesai saatleri içinde gelişen bu olay için gönüllüler veteriner hekimi defalarca aramasına rağmen cevap verilmemiştir. Köpek gönüllülerin elinde can vermiştir. Ve köpeğin cesedi ertesi gün saat 16.30’a kadar temizlenmemiştir zira veteriner hekim mesai saatleri içinde dahi barınakta bulunmamaktadır.

Bu bağlamda;

  1. Acilen Bakanlık tarafından müfettiş gönderilerek konunun soruşturulmasını, kişiler hakkında adli idari işlem yapılmasını,
  2. Acilen il genelindeki yerel hayvan koruma görevlilerinin tespit edilmesini ve barınağın yerel hayvan koruma gönüllülerine ve ziyaretçilere açılmasının sağlanmasını,
  3. Barınakta kaç hayvan olduğu bilgisinin tarafımıza verilmesini,
  4. Barınakta kayıt defteri var mıdır? Var ise kaç hayvan kısırlaştırılmıştır? Kayıtların tarafımıza verilmesini;
  5. Barınakta kaç veteriner hekim, veteriner tekniker, bakıcı, toplayıcı bulunduğu bilgisinin tarafımıza verilmesini,

   Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.’’

DUYARLI VATANDAŞLARI KUTLARIM

   Devrek Belediyesinin Köpek Barınağındaki kedi ve köpeklerin genelde kuru ekmeğe talim etmelerine gönülleri el vermeyen duyarlı hayvansever vatandaşlardan gıda yardımları gelmeye başladı.

   Düzenli olarak barınağa yiyecek sağlayan BEÜ Devrek Meslek Yüksek Okulu ile Sabahat/Cemil Ulupınar Fen Lisesi hepimize örnek teşkil ediyor.

Darısı yemek veren kurum ve kuruluşlara…

Dileğimiz başta belediye olmak üzere hepimizin sahipsiz sokak hayvanlarına sahip çıkması…

TÜRKİYE’DE MEVCUT BULUNAN HAYVAN HAKLARI DÜZENLEMELERİ İLE HAYVAN HAKLARI KANUN TASARISININ GETİRDİKLERİ

    Türk hukukunda, hayvanlar doğrudan bir hak öznesi olarak kabul edilmemektedir. Kanun koyucu, gerçek kişi ve tüzel kişi kavramları ile iki tür kişilik öngörmüş olup bunların hak ehliyeti olduğunu kabul etmiştir. Bu bakımdan, hayvanların ve bitkilerin hak ehliyeti bulunmamaktadır. Ancak bunun hayvan hakları kavramını ortadan kaldıracağı, hayvanların hak sahibi olamayacağına ilişkin görüş dar kapsamlı olup yanlıştır. Hayvanlara hukukta herhangi bir kişilik atfedilmemiş olması, onların hak sahibi olmasını ve korunmasını engellemez. Hayvanlar da insanlar gibi sevince, acıya, ağrı- ya, korkuya ve diğer duygulara sahiptirler. Bu bakımdan şiddete ve işkenceye davranışlara karşı korunmaları gerektiğine ilişkin bir temel hakka sahip oldukları kabul edilmelidir.

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KOMŞULARIN KAVGASINDA KAN AKTI
KOMŞULARIN KAVGASINDA KAN AKTI
52 GRAM UYUŞTURUCUYLA YAKALANDI
52 GRAM UYUŞTURUCUYLA YAKALANDI