Advert
SABRIN SONU SELAMET, RAMAZANIN SONU BAYRAM
Faik MEKİK

SABRIN SONU SELAMET, RAMAZANIN SONU BAYRAM

Bu içerik 2535 kez okundu.

     Sabrın sınandığı Ramazan ayını çıkarıp, bayrama kavuşmanın mutluluğunu güzel ülkemin her insanıyla, hep birlikte barış ve huzur içerisinde, birbirimizle barışık, birlikte büyüyeceğimiz ve hakça bölüşeceğimiz bir bayram geçirmemiz dileğiyle RAMAZAN BAYRAMIMIZ KUTLU VE MUTLU OLSUN

 Her bayram tekrarlanan bildik sözcükler ‘’ “İyilik, güzellik, doğruluk, mutluluk, huzur, sağlık, sıhhat, barış, hak, adalet, hukuk…”  Aslında özlemlerimizi, umutlarımızı, beklentilerimizi yansıtıyor. Yansıtıyor yansıtmasına da bayram bitince toplum olarak eski bildik, makina ayarlarımıza dönüyoruz. Özlem ve umutlarımızı bir daha ki bayrama bırakıyoruz. Bayram mesajlarını bir türlü hayata geçiremiyoruz.

HER NE OLURSA OLSUN, İYİLİK, GÜZELLİK, DOĞRULUK İÇİN ÇALIŞMALIYIZ.

   Güzelim bayram mesajlarını laf olsun torba dolsun diye söyler olduk. Bu mesajları ne derecede hayata geçirmişiz dönüp baktık mı? Laftan öte ne yapılmış? Yalan/dolan… Üç dört günlük bayram günlerinde dile getirilen o özlemler ve umutlar sayesinde yaşama bağlılığımız devam ediyor. Han, hamam, saray, sırça köşklerden doğru verilen bayram mesajları ise hiç kabul görmez.

    Bu güzel idealler için mücadele etmeye değmez mi? Kötülüğün karşısına iyilikle, çirkinliğin karşısına güzellikle, yanlışlığın karşısına doğrulukla çıktığımız oranda mesajlar yerine ulaşır. 

   Kur’an’ı Kerim’in en temel kavramlarından olan “amel-i salihat” deyiminin tamı tamına sözlük karşılığının “İyilik, güzellik, doğruluk için çalışmak” manasına gelmesi verilmek istenen mesajın ta kendisi değil mi?

   Onun içindir ki, egemenlerin İslam’ı değil, ezilenlerin İslam’ını seçmeliyiz.

   Kur’an-ın 30 suresi boyunca hiçbir putun ismi sayılmaz. Kur’an putları yaratan sosyal sisteme karşı koymuştur. Henüz ilk surelerinde sert biçimde mülkiyeti eleştirir. Maun Suresinde ‘’Onların namazı lanetlidir’’. Ezilenlere önderlik vaat eder. (Kasas Suresi) Mal çoğaltma işini lanetler (Tekasür Suresi) İhtiyaçtan fazla malın dağıtılmasını emreder. ‘’Bakara Suresi 229. Ayet’’ Sınıfları lanetler ve eşitliği emreder.’’Nahl Suresi 71. Ayet’’ Sana neyi dağıtacaklarını sorarlar. Deki; kazancınızdan ihtiyacınızı karşılayan kısmından artanın tamamını ( Bakara Suresi 219. Ayet )

    Ve sana neyi infak (pay) edeceklerini de soruyorlar. De ki: "Helal kazancınızın size ve bakmakla yükümlü olduklarınıza yeterli olanından artanını verin." İşte Allah, ayetleri size böyle açıklar ki, derin derin düşünebilesiniz.’’

   Hazret-i Ömer, Şam’a giderken deveye binme sırası kölesine geldiğinde, şehrin kapısına varmış olmalarına rağmen deveye ısrarla kölesini bindirmiş ve kendisi yaya, kölesi ise devenin üzerinde olduğu hâlde Şam’a girmişti. İşte bu da, kâbına varılmaz bir infaktır.( paylaşmaktır)

      Dağlara buğdayları serpin; Müslüman bir ülkede ‘’ kuşlar aç kaldı ‘’ demesinler.

     Hz. Ömer’in bu sözünden gözümüzün yaşarmaması mümkün mü?

Günümüz abdestli kapitalisti S. Arabistan ve BAE ülkelerine bir tane Müslüman mülteciyi almadıkları gibi ABD Başkanı Trump’ın kızının vakfına 100 milyon dolar bağış yaptı. S.Arabistan Kralı Selman ABD ile 280 milyar dolarlık antlaşma yapıp, 110 milyar dolarlık silah satın aldı. Hele hele çoğu Müslümanın açlıktan öldüğü bir dünyada!... Bu şerefsizleri Allah ıslah etsin, demeye bile dilim varmıyor.

      Halife Ömer’in kimler tarafından neden öldürüldüğü şimdi daha iyi anlaşılıyor.

     Gelelim Günümüze,

     Açlıktan ve şişmanlıktan insanların öldüğü garip ve adaletsiz bir dünyada yaşıyoruz. Hem de tüm ekonomik ve teknolojik gelişmeye rağmen. 2010 yılına ait araştırmada 3 milyonu aşkın kişi şişmanlığın yol açtığı hastalıklardan öldü. Aynı yıl açlıktan ölenler ise 1 milyonun üzerindeydi. Yarabbim ne tuhaf bir olay ! Fazla yedikleri için ölenler açlıktan ölenlerin 3 katı idi. Şişmanlıktan kaynaklanan hastalıklardan ölenlerin bir kısmı yiyeceklerini paylaşabilselerdi, her iki taraftan da kimse ölmeyecekti.

“HAKSIZLIĞIN KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR.”

HZ. MUHAMMED

 

     En üzücü yanı ise tüm bunlara sebep olan vahşi kapitalizmin değirmenine su taşıyan Müslümanlar!...

     Hem Allah’a, hem paraya tapılmaz. Bir kişinin iki Rabbi olmaz.! İhtiyaç fazlası malını paylaşmayanlar, dini imanı para olanlardır.

Kısacası ne herkesten daha fakir, ne herkesten daha zengin bir yaşam olmalı tıpkı Kureyş halkı gibi…Günümüz abdestli kapitalistleri Kur’an-ı mızrak ucunda taşıyıp, yat, kat ve mülk sayısını artırmakla meşguller.

İslam dininde ‘’havaic-i asliye’’ denilen aslı ihtiyaçlar dışında mal edinme ‘’haramdır’’

  ŞİRK, ALLAH’A EŞ VE ORTAK KOŞMADIR

    Allah’ın kitabı Kuran’ı ele alıp, geri kalan her kaynağı bir kenara bırakmak. Tüm ibadetleri, dini ahlakı, insanlar arası ilişkilerdeki dini gerekleri; yani hem teoriyi, hem hayatın pratiğini Kuran’a giderek öğrenmek. Kuran’da geçmeyen hususların dinle alakası olmadığını, Kuran’ın açıklamadığı konularda Allah’ın kendi tercihimizi belirleme hakkını bize verdiğini bilmek. Hiçbir mezhebe bağlanmamak, “Müslüman” ismi dışında hiçbir isme gerek duymamak. Böylece tek din, tek kitap, tek isim etrafında birleşmek yerine tarikatlara girip mürit olmak şirktir.

   Güzel ülkemin her insanıyla, birlikte barış ve huzur içerisinde; birbirimizle barışacağımız, birlikte büyüyeceğimiz ve hakça  bölüşeceğimiz  bir bayram geçirmemiz dileğimle, RAMAZAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.

   Bayram sevinci acıya dönüşmesin.

   Trafik yoğunluğu nedeniyle bayramlarda yaşanan trafik kazalarında ölen yurttaşların acısı hala içimizi acıtıyor. Kazasız belasız bir bayram geçirmek dileğimle esen kalın.

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KOMŞULARIN KAVGASINDA KAN AKTI
KOMŞULARIN KAVGASINDA KAN AKTI
52 GRAM UYUŞTURUCUYLA YAKALANDI
52 GRAM UYUŞTURUCUYLA YAKALANDI