Advert
 ÖLÜM, ADIN KALLEŞ OLSUN!...
Faik MEKİK

ÖLÜM, ADIN KALLEŞ OLSUN!...

Bu içerik 2067 kez okundu.

 

Müteahhit para derdinde,

Vatandaş ev derdinde,

En büyük derdimiz DEPREM ise

Gerçeğin ta kendisi…

İhmaller zincirinin ardından kaçınılmaz sonuç: ÖLÜM

Yapılaşmada bilim, teknik, yasa, kural yerine; rant, rüşvet, yağma, talan, hırsızlık alınca; depremde ÖLÜM kaçınılmaz oluyor.

   Kimi zaman, gerçekle yüzleşmek için aynaya bakar; saçımıza-başımıza, üstümüze-başımıza çeki düzen veririz. Aynı özeni üç kuruş daha fazla para kazanmak uğruna, bina yapımında göstermeyiz. Hadi diyelim müteahhit ve vatandaş göstermedi. Bizi yönetenler, devlet bu işin neresinde…

Türkiye’de müteahhit sayısı: 453 bin 497 Almanya’da: 3 bin 550

Avrupa’daki toplam sayı: Yaklaşık 50 bin

   Müteahhit yetiştirmede başta Almanya olmak üzere tüm Avrupa’yı geride bırakarak, Avrupa’da 1. olduk. İlkokulu, ortaokulu, liseyi bitirip, üniversite sınavlarına gireceksin, istediğin bölümü kazanıp, okuyacaksın. Mezun olup, mimar-mühendis olacaksın. Ölme eşeğim ölme!... Birde onca işsizin arasından iş bulup, çalışacaksın. Para kazanmak için diplomaya gerek yok! Ol müteahhit paraya para deme… Müteahhit olmak için herhangi bir okuldan diploma şartı gerekmiyor. Hemen belge alamıyorsan, geçici al, işe başla. Toplam 453 bin 497 müteahhidin 145 bini geçici belgeyle iş yapıyor. Siz hiç geçici inşaat mühendisi, mimar gördünüz mü?

Elazığ depreminde yerle bir olan Mavi Göl apartmanının, çökmeden önceki hali

Deprem öldürmez, demirden çimentoya tüm malzemelerden çalarak yapılan binalar insan öldürür

Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde yıkılan, Miraç ve 6 aylık hamile annesine mezar olan 6 katlı Mavi Göl Apartmanı’nın hasarlı olduğu ve buna rağmen oturulabilir raporu verildiği iddia edildi.

Elazığ Maden Bağımsız İl Genel Meclis Üyesi Cuma Telçeken, 3 kişinin hayatını kaybettiği Mavigöl Apartmanı’nın 2011’deki Van depreminde de hasar gördüğünü ancak dönemin yöneticileri tarafından oturulabilir raporu verildiğini iddia etti.

ÇATLAKLAR SIVA İLE DOLDURULMUŞ!

– Sonrasında bina sahipleri binalarındaki çatlakları boncuklu sıvayla doldurdular. Bunun sonucunda dün yaşadığımız depremle bu bina yerle bir oldu.

– 6 katlı ve 20 daireden oluşan Mavigöl apartmanının çökmesi sonucu maalesef 3 tane vatandaşımız hayatını kaybetti.

   Üzerinde yaşadığımız vatan toprağı zayıf ve hareket halindeki yer kabuğunun üzerindedir. Onun içindir ki her daim depreme hazırlıklı olmalıyız.

BİLİM İNSANLARI UYARIYOR!...

KANAL İSTANBUL’U BIRAK,

DEPREM İSTANBUL’A BAK!...

Millet olma özelliğimizin bir yansıması olarak, birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneğini Elazığ depreminde bir kez daha gösterdik.

6.8 Elazığ depremi gösterdi ki; ülke olarak depreme hazır değiliz. İşin kötüsü Ege başta olmak üzere sallanmaya devam ediyoruz.

Kuzey Anadolu Fay Hattı: Saroz Körfezi’nden başlar, Marmara Denizi, Sapanca Gölü, Adapazarı, Tosya ve Erzincan üzerinden Van Gölü kuzeyine kadar uzanır.

Doğu Anadolu Fay Hattı: Hatay çöküntü alanından başlar, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya ve Elazığ ovalarından geçerek Bingöl’e kadar uzanır.

Batı Anadolu Fay Hattı: Ege Bölgesi’nde, kuzeyden güneye doğru zayıf ve

Hareket halinde uzanan çok sayıdaki fay hatlarından oluşur.

 Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK
   Halen 9.2 milyon konutun zorunlu deprem sigortası bulunuyor. DASK tarafından verilen azami teminat tutarı 7 Eylül’den itibaren bütün yapı tiplerinde 215 bin lira olarak belirlendi. 1999 yılından bu yana Türkiye’de sigortalılık oranı yüzde 53’e ulaştı. Sigortalılık oranında hedef ise yüzde 100’e ulaşmak.

   Acı ama gerçek, halen 9 milyona yakın konutun zorunlu deprem sigortası yok!...

Türkiye Sismik Tehlike Haritası

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KOMŞULARIN KAVGASINDA KAN AKTI
KOMŞULARIN KAVGASINDA KAN AKTI
52 GRAM UYUŞTURUCUYLA YAKALANDI
52 GRAM UYUŞTURUCUYLA YAKALANDI