Advert
2 AĞUSTOS DÜNYA ÇİNGENE/ROMAN SOYKIRIMI KURBANLARINI ANMA GÜNÜ
Faik MEKİK

2 AĞUSTOS DÜNYA ÇİNGENE/ROMAN SOYKIRIMI KURBANLARINI ANMA GÜNÜ

Bu içerik 2034 kez okundu.

 

  Unutulan/Unutturulan Tarih: Çingene/Roman Soykırımı

   Günümüzde bu soykırımda hayatını kaybeden ve katledilen Çingeneler için çeşitli ülkelerde anma etkinlikleri düzenlenmektedir. 2 Ağustos tarihi de Dünya Çingene Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü olarak kabul edilmektedir.

PORAJMOS

Porajmos veya Roman Kırımı, Çingene Soykırımı, II. Dünya Savaşı'nda Nazi yönetimince gerçekleştirilen Çingenelere yönelik soykırımdır. Kelime anlamı olarak yok etme ve yıkım anlamına gelen Porajmos veya Pharrajimos ve yine toplu katliam anlamındaki Samudaripen kelimeleri bu soykırımı ifade etmede kullanılmaktadır.

 

Djelem, Hitlerin katlettiği kimi kaynaklara göre 350, kimi kaynaklara göre ise 500 bin çingene için yakılmış bir ağıt.

   1971 yılında Londra'da yapılan 1. Dünya Çingeneleri Milli Kongresi'nde bu şarkı, Çingenelerin milli marşı olarak kabul edildi.

 DJELEM-DJELEM (GELEM-GELEM)

ROMAN MİLLİ MARŞI

Yürüdüm, yürüdüm uzun yollar boyunca

Mutlu çingenelerle karşılaştım.

Yürüdüm, yürüdüm dünyanın ucuna kadar.

Ve şans hep onlarla birlikteydi.

Ey romanlar, erkekler, çocuklar

Ey romanlar, nerelerden geldiniz?

Çadırlarınızın içinde, uğurlu yollarda

Şimdi nerelerdesiniz?

Nerde erkekler, nerde çocuklar?

 

Sizinki gibi benim de büyük bir ailem vardı.

Sizinki gibi, karalı adamlar benim ailemi de katlettiler.

 

Dünyanın bütün romanları, benimle gelin.

Çünkü bize açılan bu yollar, çingene yollarıdır.

Tam vaktidir, ayağa kalkın

Canımız ne isterse onu yapacağız

Ey romanlar, çocuklar, erkekler

Gelin, gelin çadırlarınızla bu uğurlu yollara.

 

Çeviri: Damla YAZAR

 

   2. dünya savaşı sırasında yaklaşık 6 milyon Yahudinin katledildiği bilinmektedir... Bu sayı, bölgede katliama maruz kalan nüfus yoğunluğunun % 60'ıdır...

Oysa çingene nüfus oranına bakıldığında, kurtulanların sayısı %10 civarındadır; çingene nüfusunun % 90'ı yok edilmiştir...

Bu ağıttaki çağrı, bu nedenle güçlü bir çağrı haline gelir...

   Yüzyıllarca göçebe bir yaşam sürdürmelerinden dolayı yazılı bir dili olmadı. Eğitimsiz oluşları, yaşam kültürü diğer toplumlar arasında kabul görmedi. Gittikleri her yerde itilip /kakılıp horlanarak; başka bir yere sürüldüler. Gitmeyenlere işkence... Sindirilmiş, yeryüzünün çaresizleri, esmer tenli insanları karanlık kaderlerine terk edildiler…

"öldüğüm zaman beni ayakta gömün,

çünkü bütün ömrüm dizlerimin üstünde geçti"

  Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, 2 Ağustos'un "Dünya Çingene Soykırım günü" olduğunu belirterek Nazi Almanya’sında 500 binden fazla Çingene'nin fırınlarda yakıldığını, tıbbi deneylerde kullanıldıklarını ve aç bırakılarak yok edildiklerini belirtti.

Turan Şallı'nın "2 Ağustos Dünya Çingene Soykırım günü" nedeniyle yaptığı açıklama şöyle:

"2 Ağustos Dünya Çingene Soykırım günüdür. Nazi Almanya’sında kendilerine özgü yaşamları, dili, kültürü, ve toplumla uyum sağlayamadığı gerekçesi altında bir anlamda "katli vaciptir" anlayışı ile  500 binden fazla Çingene (Zigeuner)  gaz odalarında, fırınlarda yakılarak, tıbbi deneylerde kullanılması, aç bırakılmaları suretiyle yok edilmişlerdir.

2.Dünya Savaşında katledilen ırk olarak genelde Yahudiler bilinir. Çingeneler kendi aralarında örgütlü bir yapı kuramadığından Çingene Soykırımı: PORRAJMOS-(çingenece ‘parçalanmak’) Çingenelerce yeterince gündeme getirilemedi. Yahudiler, Alman Devletinden tazminat almalarına karşın, Çingeneler bu hakkını kullanamadı. Tarihin geçmiş sayfalarında sadece Almanya’da soykırıma uğramamışlardır. İngiltere, İsveç’te 1500 yıllarında insanlık dışı uygulamalara maruz bırakıldığı, Çingeneleri asma kanunları olduğu bilinmektedir. Yani bir Çingene'yi asıp öldürmek suç değildi.

Yüzyıllarca göçebe bir yaşam sürdürmelerinden dolayı yazılı bir dili olmadı. Eğitimsiz oluşları, yaşam kültürü diğer toplumlar arasında kabul görmedi. Gittikleri her yerden başka bir yere sürüldüler. Gitmeyenlere işkence... Sindirilmiş, yeryüzünün çaresizleri, esmer tenli insanları  karanlık kaderlerine terk edildiler.

Vatanları hiç olmadı. Halk arasında buçuk millet olarak anıldı.

Çingenelerin hiçbir zaman devlet kurma düşünceleri olmamıştır. Türkiye’de olduğu kadar Avrupa topraklarında da ayrımcılık devam etmektedir. Çingeneler tanımlanamayan UFO gibidir. Dünyanın her yerinde ayrı bir isimle adlandırılır. Köklerimizin Hindistan olduğu yazılıdır.

ÇİVİYİ YAPANIN SUÇU VAR DA

ÇARMIHA GERENİN HİÇ Mİ SUÇU YOK

Rivayet derki: "İsa'yı çarmıha geren çivileri Çingeneler yapmıştır." İşte bu yüzden lanetlenmiştir Çingene ırkı. "Yerleri, yurtları olmasın. Ülkeler, şehirler, dağlar, tepeler onları kabul etmesin. Bir yere ait olamasınlar, nesiller boyu dolanıp dursunlar" diyen ağır bir lanettir bu.

Rivayete baktığımızda durumun vahameti bugün ortada. Çiviyi Çingeneler yapmışsa yüce Rabbimizin verdiği güç ve akılla yaptık. Çingeneler hazreti İsa’yı çarmıha germedi. Çiviyi yapanın suçu var da, çarmığa gerenin hiç mi suçu yok?

Katledildik, yok edildik. Günahı boyunlarında kaldı. Çingenelere olduğu kadar yapılan tüm soykırımları kınıyoruz.

Çingenelerin kendilerine özgü yaşamları garipsenmekte, gülümsemekten öte geçmemesine rağmen Allah bizi bu topraklardan ayırmasın.

  Turan Şallı

  Kaynak: M. Utku Şentürk

 

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KORONA EREĞLİ'DE CAN ALDI
KORONA EREĞLİ'DE CAN ALDI
KPSS TARİHİ AÇIKLANDI
KPSS TARİHİ AÇIKLANDI