ÖZBEKİSTAN GAZETESİ İBRAHİM TIĞ İLE ALİ ŞİR NEVAİ ÜZERİNE RÖPORTAJ YAPTI

Özbekistan gazetesi İbrahim Tığ’la röportaj yaptı

ÖZBEKİSTAN GAZETESİ İBRAHİM TIĞ İLE ALİ ŞİR NEVAİ ÜZERİNE RÖPORTAJ YAPTI
Bu içerik 832 kez okundu.
Advert

 

   Özbekistan’ın günlük ulusal gazetelerinden “XaAk cy3u” (Halk Sözü) gazetesi, Gazeteci, şair ve yazar İbrahim Tığ ile röportaj yaptı.

    Gazetenin yazarlarından Раҳмат Бобожон (Rahmat Babacan) tarafından İbrahim Tığ ile yapılan röportajın konusunu Türk dünyasının büyük düşünürü, edip, şair, tarihçi, yazar, devlet ve siyaset adamı Ali Şir Nevai oluşturdu. Büyük Türk bilgini ve devlet adamı Ali Şir Nevai’nin doğumunun 580.yılı nedeniyle yapılan röportajda İbrahim Tığ, “Ali Şir Nevai Türkçenin edebi dil olması için çalıştı, hayatını Türk diline ve kültürüne adadı. Bu büyük insanı doğumunun  580. yılında saygı ve minnetle anıyorum”dedi.

     Tığ, Ali Şir Nevai’nin eserleriyle bir çok şahsiyeti etkilediğini de ifade ederek şu görüşlere yer verdi:

     “Ali Şir Nevai, ‘Bu halk arasında yetişen sanat adamları, öz dilleri varken, öz dilleriyle şiir söylemelidir.’ ilkesiyle Orta Asya Türk şiirini, en üstün seviyesine çıkarmıştır. Nevai, Bilge Kağan (683-734) ve Kaşgarlı Mahmut’tan (1005-1102) sonra Türk diline en büyük hizmeti yapan kişi olarak kabul edilir. Türkçe konuşulan tüm coğrafyada etkili olmuştur. Ali Şîr Nevâî eserleriyle, Ahmet Paşa, Fuzûlî, Yavuz Sultan Selim, Nedim, Ziya Paşa gibi önemli Osmanlı şairlerini de etkilemiştir.”

     İbrahim Tığ ile yapılan röportaj Ali Şir Nevai’nin 580.doğum günü olan 9 Şubat 2021 tarihinde gazetede yer alacak.

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SÖZDE GAZETECİ(!) YİNE POLİSİMİZİ HEDEF ALDI!
SÖZDE GAZETECİ(!) YİNE POLİSİMİZİ HEDEF ALDI!
GAZETECİ DEĞİL PROVOKATÖR!
GAZETECİ DEĞİL PROVOKATÖR!