Advert

KÜLAH: İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN İPTALİ BİRİLERİNİ CESARETLENDİRECEKTİR

Devrek Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Naciye Külah, İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına yönelik bir basın açıklaması yaptı.

KÜLAH: İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN  İPTALİ BİRİLERİNİ CESARETLENDİRECEKTİR
Bu içerik 887 kez okundu.
Advert

 

   Devrek Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Naciye Külah, İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına yönelik bir basın açıklaması yaptı.

    Açıklamasında, “Kadınların ve tüm şiddet mağdurlarının haklarını korumaya yönelik tedbirlerin hiçbir ayrımcılık yapılmaksızın uygulanmasını teminat altına alan İstanbul Sözleşmesi, bu alanda Türkiye’nin elindeki en iyi uluslararası sözleşmedir” olduğunu belirten Naciye Külah, “İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanının kararı ile feshi, korkarız ki; kadını ikinci sınıf gören zihniyeti cesaretlendirecektir. İstanbul Sözleşmesi’ nden vazgeçmek kadın cinayetlerinin, kadına şiddetin, ekonomik ve sosyal yaşamda cinsiyet ayrımcılığının, kadın mağduriyetinin önüne geçilmesini daha da zorlaştıracak, toplumsal refahın artmasında kadının çabasına engel oluşturucu zeminlere fırsat verecektir. Alınan karardan geri dönülmedir.”dedi.

      Külah açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

      “Türkiye’ nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi aynı zamanda, “6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” un en büyük teminatıdır. Sözleşmenin feshedilmesi ile birlikte, 6284’ün kadınlar için sağladığı kazanımların kaybedilmesi olasılığı da bizleri kaygılandırmaktadır.

     Kadınlara yönelik şiddetin ve aile içi şiddetin üstesinden gelebilmek, toplumsal refahı sağlamak ve ülkemizin sürdürülebilir kalkınması için kritik öneme sahip olan İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi bir tarafa, tam olarak uygulanması gerektiğine inanıyoruz. Kadınların kazanımlarını korumak ve toplumsal yaşamı evrensel ilkelerden uzaklaştırmamak adına fesih kararından bir an önce geri dönülmesini bekliyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz ve ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ diyoruz.”

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SÖZDE GAZETECİ(!) YİNE POLİSİMİZİ HEDEF ALDI!
SÖZDE GAZETECİ(!) YİNE POLİSİMİZİ HEDEF ALDI!
GAZETECİ DEĞİL PROVOKATÖR!
GAZETECİ DEĞİL PROVOKATÖR!