Advert

ALAPLI VE EREĞLİ'DEN SONRA DEVREK'TE GÖRÜNTÜLENDİ

Alaplı ve Ereğli'nin ardından Devrek'te de görüntülendi.

ALAPLI VE EREĞLİ'DEN SONRA DEVREK'TE GÖRÜNTÜLENDİ
Bu içerik 3158 kez okundu.
Advert

 

   -Sercan KAPUSUZ-

  Alaplı ve Ereğli'nin ardından Devrek'te de görüntülendi.

 Bir hafta içerisinde Alaplı ve Ereğli'de görüntülen nesli tehlike altında olan 'Kafkas Semenderi' bu sefer Devrek'te görüntülendi.

   Devrek'te tavuk çiftliği işletmeciliği yapan Uğur Güner çiftliğinin soğutma sisteminde kullanılan su deposunu kontrol ederken hareket halinde bir hayvan fark etti. Güner, ilk kez gördüğü hayvanın cep telefonuyla fotoğrafını çekti.

   Çektiği fotoğrafı biraz inceledikten sonra fotoğraflarını çektiği hayvanın, bir hafta içinde Alaplı ve Ereğli'de görüntülenen nesli tehlike altında olan 'Kafkas Semenderi' olduğunu anlayan Güner:  

   "Bir hafta içinde Ereğli ve Alaplı' da nesli tehlike altında olan 'Kafkas Semenderi' nin görüntülendiğine dair haberler okumuştum. Devrek'te göreceğim hatta kendi çiftliğimde göreceğim aklıma gelmezdi.

 'Kafkas Semenderi'ni gördüğüm günde her gün yaptığım gibi çiftliğin soğutma sisteminin suyunu kontrol etmek için su deposunu kontrol etmeye gittim. Depoya baktığımda hareket eden bir hayvan gördüm o an aklıma onun nesli tehlike altında olan 'Kafkas Semenderi' olabileceği aklıma gelmedi. Bir kova yardımıyla depodan çıkarıp fotoğraflarını çekerek doğaya bıraktım. Fotoğrafları biraz inceledikten sonra bir hafta içinde Ereğli ve Alaplı'da görüntülenen nesli tehlike altında olan 'Kafkas Semenderi'nin aynısı olduğunu fark ettim.

Böyle nadir ve nesli tehlike altında olan bir hayvanı görebildiğim için kendimi şanslı sayıyorum. Benim gibi gören birisi olursa ricam Kafkas Semenderi' nin yaşam alanlarının korunması ve popülasyonun devamlılığının sağlanması için onlara zarar vermeden doğaya salsınlar." dedi.

   Korumada öncelikli ve azalan popülasyon durumuna sahip türlerden olan Kafkas semenderinin, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nce 'zarar görebilir' kategorisi altında gösteriliyor.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AŞI SIRASI GIDA SEKTÖRÜNE GELDİ
AŞI SIRASI GIDA SEKTÖRÜNE GELDİ
DEVREK “ŞEFİN ÖZEL KONUĞU” OLACAK
DEVREK “ŞEFİN ÖZEL KONUĞU” OLACAK