Advert
Advert
Advert

ÖĞRENCİLER İÇİN İMZA TOPLADILAR

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından "Tüm öğrencilere bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek ve su verilsin" talebiyle başlatılan imza kampanyası kapsamında toplanan 2 bin 100 imza Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edildi.

ÖĞRENCİLER İÇİN İMZA TOPLADILAR
Bu içerik 431 kez okundu.
Advert

 Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından "Tüm öğrencilere bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek ve su verilsin" talebiyle başlatılan imza kampanyası kapsamında toplanan 2 bin 100 imza Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edildi.

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından "Çaycuma genelinde tüm öğrencilere ücretsiz ve sağlıklı bir öğün yemek verilmesi ve öğrencilerin içilebilecek nitelikte, temiz ve sağlıklı suya ücretsiz ulaşmasını sağlayacak çalışmaların başlatılması" talebiyle başlatılan imza kampanyası kapsamında toplanan 2 bin 100 imza Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği Yürütme Kurulu Üyeleri tarafından ilgili İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Veli Ceng'e teslim edildi.

Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, yaptığı açıklamada alım gücünün giderek düşmesi ve yoksullaşmanın artması ile birlikte öğrencilerin okuldaki beslenme sorununun yakıcı bir hale geldiğini söyledi. Akyol, Çaycuma Nuran ve Celal Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanında ilçe genelinde taşıma kapsamındaki lise öğrencilerine yemek pişirildiğini ilgili bölümde personel kadrosunun artırılması ve yeterli ödenek ayrılması durumunda ilçe genelindeki tüm öğrencilere yemek pişirilebileceğini belirtti.Çaycuma'da çok sayıda okulda öğrencilerin içilebilir, sağlıklı ve temiz suya da ücretsiz ulaşamadığını belirten Akyol, okullarda tuvalet dışında temiz ve içilebilir nitelikte suya erişim için çeşmelerin oluşturulması gerektiğini söyledi.

Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü verilen imza metni şöyle:"Sağlıklı beslenme alışkanlığının çocukların sadece büyüme ve gelişiminde değil, okul başarısı üzerinde de son derece etkili olduğu konusunda çok sayıda bilimsel araştırma vardır. Yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat süreleri kısalmakta, algılamaları azalmakta, zaman zaman öğrenme güçlüğü ve davranış bozuklukları gelişebilmekte ve benzeri nedenlerden dolayı okul başarıları düşebilmektedir.

Ülkemizde eğitim ve öğretimde son yıllarda öne çıkan en önemli sorunlardan birisi öğrencilerin okullardaki beslenme sorunudur. Özellikle ekonomik krizle birlikte hızlı artan yoksullaşma, öncelikle en hassas durumdaki çocukları etkilemiştir. Türkiye’de çok sayıda öğrenci okula kahvaltı yapmadan gitmekte, yine birçok öğrencinin okulda yemek yemeden günü tamamladığı ve eve döndüğü görülmektedir.

Güvenli suya erişim de tüm insanlar için temel bir haktır. Çok sayıda öğrenci içilebilir, sağlıklı ve temiz suya ücretsiz ulaşamamaktadır. Okullarda tuvalet dışında temiz ve içilebilir nitelikte suya erişim için çeşmelerin oluşturulması gerekmektedir.

Bu sorunlar temel ve acilen çözülmesi gereken sorunlardır. Okul öncesinden yükseköğretime kadar eğitimin bütün kademelerinde öğrencilerin sağlıklı beslenmesi ve temiz ve içilebilir nitelikte suya ulaşabilmesi için gerekli önlemleri almak devletin öncelikli sorumluluğu olmak zorundadır.

Bu nedenlerle Çaycuma genelinde tüm öğrencilere ücretsiz ve sağlıklı bir öğün yemeğin verilmesinin yanı sıra öğrencilerin içilebilecek nitelikte, temiz ve sağlıklı suya ücretsiz ulaşmasını sağlayacak çalışmaların başlatılmasını talep ediyoruz."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
  2 AY İÇİNDE HİZMETE GİRMESİ PLANLANIYOR
2 AY İÇİNDE HİZMETE GİRMESİ PLANLANIYOR
  MATEMATİĞİN DEHALARI DEVREK'TE TER DÖKTÜ
MATEMATİĞİN DEHALARI DEVREK'TE TER DÖKTÜ