Advert
Advert
Advert

NAZIM HİKMET BEĞENMEMİŞ!...

NAZIM HİKMET BEĞENMEMİŞ!...
Bu içerik 1529 kez okundu.
Advert

 

    Zonguldaklı araştırmacı-yazar Hayati Yılmaz, bölgemize özgü Karamancar olarak bilinen lahana yemeğinin Dünyanın 7. Kötü yemeği olarak seçilmesinin ardından Nazım Hikmet’in de bu yemeği beğenmediğini yazdı.

     Hayati Yılmaz’ın yazısı şöyle:

     “Karamancar Karadeniz ile özleşmiş bir sebzedir.

Bazı yerlerde lahana, Zonguldak’ta mancar. Kuzey‘in rengi kara olduğundan mıdır, tadından mıdır, kış bitkisi olduğundan mıdır bilinmez, bu yeşil sebzeye kara denmiş .

Fakir yemeği, madenci yemeğidir, sonuçta bir nimettir. .

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en kötü 7. yemeği seçildi.

Kime göre, neye göre ?

Salyangoz, çekirge hatta köpek yiyenler beğenmemiş. Herkesin damak tadına saygılıyız. Yöresel yemekler tıpkı yöresel şive gibidir. Yöreye aittir.

Bu yüzden Nazım Hikmet de beğenmemişti.

Zonguldak'a geldiğinde yazdığı dizelerde;

“O zamandan aklımda kaldı:

Sabah akşam ha babam tok,

Karamancar yiyoruz.

Sebze denemez, deve dikeninden,

kömür kadar kara bir ot.

Dekorlar ve insanlar karşısında utanıyoruz...”

Bu dizelerden anlaşıldığı üzere; karın tokluğuna, yokluk içinde yenilen bir yemek tanımı yapmış. Ayrıca tok tuttuğu için "ha babam tok" sözünü kullanmış.

Aslında yemek, mutfak olayı son yıllarda lezzet tanımı ile yapılmaya başlandı. Oysa geçmişte karnını doyurmak, başlı başına zor bir olaydı. Bunun için de bölgesel tarım ile geçimlerini sağlayanlar, bu topraklarda ne yetiştirebiliyorsa onu ekiyorlardı.

"Damak tadı " diye bir şey lükstü.

Herkese inat yapmak isteyenler için tam mevsimi.

Tarifini yemek sayfalarında bulabilirsiniz.”

     ZONGULDAKLI AŞÇILARDAN TEPKİ: ONLAR AĞIZLARININ TADINI BİLMİYORLAR

     Dünya mutfak lezzetleri yayını yapan Taste Atlas'ın karalahanayı dünyanın en kötü yemekleri listesinde göstermesine Zonguldaklı aşçılar tepki gösterdi.

     “Onlar ağızlarının tadını bilmiyor” tepkisini gösteren Zonguldaklı aşçı Yüksel Albuz, “Karalahanayı bize sorsalardı dünyanın en iyi yemeği çıkardı. Onlar ağızlarının tadını bilmiyor” dedi.

     Aşçısı Yüksel Albuz, “Biz sadece lahananın yemeğini değil on çeşit yemeğini yapıyoruz. Sarması, turşusu, yemeği yapıyoruz ve bizde meşhurdur. Yapılan bu araştırmaya ve verilen puana kesinlikle katılmıyorum. Kara lahana Karadeniz başta olmak üzere Türkiye’de sevilen bir yemektir. Onlar karalahanadan anlamazlar. Karalahanayı bize sorsunlar puanı da biz verelim. Onlar ağızlarının tadını bilmiyor” diyerek tepki gösterdi.

     DEVREK’TE ÇORBASI DEĞİL YEMEĞİ VE SARMASI YAPILIYOR

    Devrek’in de vazgeçilmez yemeği olan Karalahana’yı halkımız hem yemek hem de sarma olarak tüketiyor. Karalaha’nanın üzerine kar yağması da onu lezzetli kılmasına neden oluyor. Halkımız bu bitkiyi kar yağışı sonrasında tüketerek daha lezzetli ve tadlı olduğunu inanarak tüketiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCILARI ATAMASI YAPILDI
MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCILARI ATAMASI YAPILDI
ŞAİR VE YAZARLARDAN “TOMBULACIK HALİME”NİN MEZARINA ZİYARET
ŞAİR VE YAZARLARDAN “TOMBULACIK HALİME”NİN MEZARINA ZİYARET