Advert
Advert
Advert

ENGELLİ ÇOCUKLARA AT İLE TERAPİ

Engelli çocuklar hippoterapi ile buluştu

 ENGELLİ ÇOCUKLARA AT İLE TERAPİ
Bu içerik 746 kez okundu.
Advert

  -Sercan KAPUSUZ-

   Engelli çocuklar hippoterapi ile buluştu. Çaydegirmeni Engelliler Derneği özel eğitim ve rehabilitasyon mekezinde eğitim alan çocukları, Karatay at çiftliğinde atlarla buluşturdu. Çocuklara uzman eşliğinde atla terapi (hipoterapi) hizmeti verildi.

    İlk kez atlarla buluşan çocuklar gönüllerince bir gün geçirirken heyecan ve mutlulukları yüzlerine yansıdı. Yapılan hipoterapi hakkında bilgi veren Çaydeğirmeni Engelliler Derneği Başkanı Sibel Kocabıyık; "Hippoterapi sağlık profesyonelleri tarafından uygulanan atın fiziksel ve bilişsel özelliklerinden faydalanılarak çeşitli gruplardaki engelli çocukların duygusal bilişsel nöromotor ve psikososyal fonksiyonlarının gelişimini desteklemeyi amaçlayan tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir.

   Dünya genelinde ülkemizde ve Hippoterapi'nin sarabler palsi, otizm spektrum bozukluğu, down sendromu , MS, dil ve konuşma bozuklukları, stres sonrası bozukluklar, davranış bozuklukları ve bağımlılık gibi hedef gruplar üzerinde olumlu etkileri yıllardır bilimsel ve akademik olarak kanıtlanmıştır. Dünyadaki gelişmeler ışığında hem otizimli bir çocuk annesi olarak kurmuş olduğum derneğin kurucusu ve başkanı olarak 17 engelli çocuğumuzu ve annelerini Hippoterapi ile buluşturduk.    

   Karaman beldesinde bulunan Karatay at çiftliği sahibi Onur Ayçiçek' engelli çocuklarımıza yapmış olduğu kahvaltı ikramı ve Çaydeğirmeni Belediye Başkanımız Sn Satılmış Gebeş'e çocuklarımıza bu imkanı sağladığı için çok teşekkür ederiz." dedi

  Karatay at çiftliğinde bulunan atları seven ve eğiticiler eşliğinde atlarla tur atan çocuklara velileri de eşlik etti.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ŞAİR VE YAZARLAR SAFRANBOLU’DA BULUŞTU
ŞAİR VE YAZARLAR SAFRANBOLU’DA BULUŞTU
  2 AY İÇİNDE HİZMETE GİRMESİ PLANLANIYOR
2 AY İÇİNDE HİZMETE GİRMESİ PLANLANIYOR