Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

KAMU İŞÇİLERİNİN TALEBİ BAKANLIKTA

Türk İş Başkanı Ergün Atalay, kamu işçilerine ek zam teklifi hazırladıklarını ve bu talepleri bakanlığa ilettiklerini söyledi.

KAMU İŞÇİLERİNİN TALEBİ BAKANLIKTA
Bu içerik 279 kez okundu.
Advert

Türk İş Başkanı Ergün Atalay, kamu işçilerine ek zam teklifi hazırladıklarını ve bu talepleri bakanlığa ilettiklerini söyledi.

Türk İş Genel Başkanlığı, kamu işçilerinin düşen alım güçlerinin yerine getirilmesi için harekete geçti ve Ergün Atalay, Türk İş Kamu Koordinasyon Kurulu'nda yer alan sendika genel başkanlarını makamında kabul ederek önemli bir karara imza attı.

Basına kapalı şekilde yapılan toplantıdan sonra açıklama geldi. gelen açıklamada kamu işçilerinin 2023 2024 dönemindeki haklarının belirlendiği Kamu Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü'nün Mayıs ayında imzalandığı, söz konusu sözleşme ile en düşük işçi maaşının 15 bin liraya çıkarıldığını, 2023'ün ilk 6 ayında refah payı dahil ücretlere yüzde 45, ikinci 6 ayda ise yüzde 15 zam yapıldı.

Bu konuya değinen Ergün Atalay, "O dönem güzel bir kamu sözleşmesi imzaladık ama aradan geçen süredeki enflasyondan kaynaklı sıkıntının bedelini ödüyoruz. Geldiğimiz noktada ortada bir ücret dengesizliği var. Çeyrek asırdır görmediğimiz bir sıkıntı söz konusu. Bir elektrik işçisiyle teknisyen arasında yaklaşık 18 bin lira ücret farklılığı var. Arkadaşlarımız işveren sendikası TÜHİS ile geçen hafta ve bugün görüştü. Bu konu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla ilgili. Toplantıda arkadaşlarımızın tamamı görüşlerini paylaştı" ifadelerini kullandı.

HER AY FARKLI ENFLASYON ÇIKIYOR

Sözleşmenin Ocak ayında başladığını ve sonraki dönemlerde enflasyon karşısında kayıplarının devam ettiğini söyleyen Atalay, "Sözleşmelerimiz ocak ayında başlayıp, şubat, mart, haziran, temmuz ve ağustos dönemlerinde başlayanlarla devam ediyor. Ocak ayına başka enflasyon oranı çıkıyor, şubat ayına başka, mart ayına başka bir enflasyon oranı çıkıyor" ifadelerini kullandı.

Kamu işçilerinin maaş dengesizliklerinin düzeltilmesi gerektiğini söyleyen Atalay, "Sayın Bakan, bu hafta işveren sendikası TÜHİS ile görüşeceğini, önümüzdeki hafta bununla ilgili bize bilgi vereceğini dile getirdi. Bundan önceki gayrı resmi toplantıydı. Bu akşam kamu koordinasyon kuruluyla resmi toplantı yaptık. Ücretlerimiz öyle eridi ki. TÜİK'e göre enflasyon yüzde 65 civarında. Pazara ve raflara baktığınız zaman yüzde 90'ların üzerinde. Haklı talebimize bir an evvel müspet bir cevap bekliyoruz. Bize nefes aldıracak bir düzenleme yapsınlar. Sözleşme başlangıcını da ocak ayına çeksinler" dedi.

BAKANLIĞA İLETİLDİ

Başkan Atalay, "sözleşme başlangıç tarihlerinin ocak ayına çekilmesi" ve "kamu işçisine refah payı verilmesini" içeren taleplerin bakanlığa iletildiğini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TRT REPERTUVARINDA ZONGULDAK’IN 16 TÜRKÜSÜ OLDU
TRT REPERTUVARINDA ZONGULDAK’IN 16 TÜRKÜSÜ OLDU