Advert
Advert
Advert

İBRAHİM TIĞ, OKURLARIYLA SÖYLEŞTİ, KİTAPLARINI İMZALADI

Gazeteci, araştırmacı yazar ve şair İbrahim Tığ, en yeni kitaplarını tanıttı, okurlarına imzaladı.

 İBRAHİM TIĞ, OKURLARIYLA SÖYLEŞTİ, KİTAPLARINI İMZALADI
Bu içerik 550 kez okundu.
Advert

-Sercan KAPUSUZ-

 Gazeteci, araştırmacı yazar ve şair İbrahim Tığ, en yeni kitaplarını tanıttı, okurlarına imzaladı.

 Devrek Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’nde okurlarıyla buluşan İbrahim Tığ’ın yayına hazırladığı yazar Müfide Güzin Anadol’un “Adaşım” adlı romanı 60 yıl sonra yeniden okurla buluşturdu. Kitabın bir kupürden yola çıkarak ortaya çıkardığını anlatan Tığ, “Adaşım 1964 yılında Vatan gazetesinde 87 gün (sayı) tefrika edilmiş. Ama bu roman kitaplaşmamış. Tozlu raflardan bunu günyüzüne çıkarıp edebiyatımıza ve Devrek kültür ve sanatına katmanın mutluluğunu yaşıyorum” diye konuştu.

     Tığ, Müfide Güzin Anadol’un çeşitli sanat ve edebiyat dergilerinde yayınlanmış ama kitaplarına girmemiş 49 şiirini de büyük bir araştırma sonucunda ortaya çıkardığını ve bunlarla birlikte tüm şiirlerini “Müfide Güzin Anadol’un Bütün Şiirleri” adlı kitap da topladığını anlattı.

     Gazeteci, şair ve yazar İbrahim Tığ, Devrek ve Zonguldak kültürüne verdiği en büyük eserinin “Zonguldak-Devrek Türküleri” adlı derleme eseri olduğunu belirterek, “Rüştü Onur Sanat ve Kültür Derneği, Devrek Türkü ve Kültürünü Araştırma Kurulu Üyeleri olarak 9 yılda Devrek’in 83 köyünden 62’sini tarayarak ortaya 60’ın üzerinde türkü çıkardık. Bunlardan 11 tanesi TRT Repertuvar Kurulu’ndan geçti. Biliyorsunuz, Zonguldak’tan Bartın ve Karabük İlleri ayrılınca Zonguldak 4 türküsüyle baş başa kalmıştı. İşe Devrek türküsü olan Kiraz Aldım Dikmeden (Tombulacık Halimem)’i 72 yıl sonra Devrek türküsü olarak tescilletmeyle başladık. Böylece şuan Zonguldak’ın TRT’de 16 türküsü olmuş oldu.” dedi.

     Tığ, bu kitabında Devrekli bestekar Hayri Tunçel’e de yer verdiğini belirterek, “Hayri Tunçel devrek’in yetiştirdiği önemli bir bestekar. 55 eseri olduğunu biliyoruz. Bu bestekarımızın kitabını yapmak istedim ancak uzunca bir süre çalıştım, araştırma yaptım üzerinde ama 55 eserinden sadece 11’ine ulaşabildim. İşte onun yaşamını ve eserlerini de bu kitaba alarak onu bir kez daha ölümsüzleştirdim” dedi.

    Bahar (öykü),  Gök (şiir) ve Göl (şiir) kitapları üzerine de konuşan İbrahim Tığ, Devrek’te Rüştü Onur’un vasiyeti kabul ettikleri “Şehir” dergisini 20 yıldır 164 sayıdır çıkardıklarının da altını çizdi.

     Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt da İbrahim Tığ’ı kutlayarak, “Devrek’imiz ve ülkemiz edebiyatı için önemli bir şahsiyet olan İbrahim Tığ’ı kutluyorum, başarılarının devamını diliyorum. İbrahim Tığ yaptığı araştırmalarla, ortaya koyduğu eserlerle bize yeniden kültürümüzü, sanatımızı, insanımızı anımsattı. Her şehrin bir İbrahim Tığ’ı olmalı” diye konuştu.

     Bilindiği gibi İbrahim Tığ’ın, öykü, şiir, derleme, ve araştırma konularında 17 eseri bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ŞAİR VE YAZARLAR SAFRANBOLU’DA BULUŞTU
ŞAİR VE YAZARLAR SAFRANBOLU’DA BULUŞTU
  2 AY İÇİNDE HİZMETE GİRMESİ PLANLANIYOR
2 AY İÇİNDE HİZMETE GİRMESİ PLANLANIYOR