Advert
Advert
Advert

"O ŞİİR ARTIK BENİM DEĞİL MİLLETİMİNDİR"

Devrek’te İstiklal Marşı'nın kabulünün 103.Yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

Bu içerik 376 kez okundu.
Advert

-Sercan KAPUSUZ-

  Devrek’te İstiklal Marşı'nın kabulünün 103.Yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

  İstiklal Marşı'nın kabulünün 103. Yılı, Devrek Anadolu Lisesi'nin hazırlamış olduğu programla kutlandı. Anma programı Atatürk Kültür Merkezi salonunda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemi belirten konuşmayı Devrek Anadolu Lisesi müdürü Sonay Sarımeşe yaptı.

  İstiklal Marşı'nın şiirden, edebiyattan öte cümleler itibariyle derinliği olan içinde ruhlardan kopup gelmiş cazibeleri barındıran bir güfte olduğunubelirten Sarımeşe;

"Değerli misafirlerimiz, bugün İstiklal Marşı'mızın TBMM'de kabulünün 103. yıldönümünükutlamak ve Mehmet Akif Ersoy'u anmak için toplanmış bulunuyoruz. Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren önemli olaylar, kilometre taşı niteliğinde abidevi şahsiyetler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmesi, geleceğe güvenle bakabilmeleri ve milli şuuru ayakta tutabilmek için bu şahsiyetleri hatırlamak gerekir.

  İstiklal Marşı şiirden, edebiyattan öte cümleler itibariyle derinliği olan içinde ruhlardan kopup gelmiş cazibeleri barındıran bir güftedir. Sadece edebiyat kültürüne sahip olmakla yazılabilecek bir şey değildir. Yıllar sonra 1936'da Akif'in hasta yatağında kendisini ziyaret eden bir dostuna İstiklal Marşı ile ilgili olarak söyledikleri gerçekten çok ilgi çekicidir. "İstiklal Marşı...: O günler ne samimi, ne heyecanlı günlerdi. Fakat bir gün bile ümidimizi kaybetmedik, asla yeise düşmedik. Zaten başka türlü çalışabilir miydik? Ne topumuz vardı ne tüfeğimiz. Fakat imanımız büyüktü: O şiir, milletin o günkü heyecanının kıymetli bir hâtırasıdır. O şiir bir daha yazılamaz.. Onu kimse yazamaz.. Onu ben de yazamam.. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değil milletimindir. O, milletin malıdır. Benim millete karşı en büyük hediyem budur..."

  Sevgili gençler; İstiklal Marşını sevmek, ülkemizi sevmektir. İstiklal Marşını coşkuyla söylemek; ülkemize, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Bağımsızlığımıza sahip çıkmak ise, onurumuza sahip çıkmaktır.

 İstiklal Marşı ve bayrak törenlerinde bizlerin göstereceği ciddiyet ve coşkunun derecesi bize bırakılan yüce mirasa ne denli sahip çıktığımızın göstergesi olduğundan, bayrak törenlerine karşı her zamankinden daha duyarlı olmak, bağımsızlık sevdası ile bu toprağa düşmüş şehitlerimize karşı boynumuzun borcu olmalıdır. 

Konuşmamın sonunda hem bu yüce destanı yazan büyük üstadı, hem de yazdıran sayısızkahramanı rahmetle anarken; son sözü yine Üstad'a bırakıyorum. "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın."dedi

  Sarımeşe'nin günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından İstiklal Marşı'nın kabulünün 103.Yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü dolayısıyla çeşitli yarışmalrda dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödülleri takdim edildi. ödül töreninin ardından  Devrek Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından Mehmet Akif Ersoy'un hayatını anlatan hazırlanan oratoryo ve sinevizyon gösterisi sunumu gerçekleştirildi. seyirciler tarafından çok beğenilen gösteri dakikalarca alkışlandı.

   Törene; Devrek Kaymakamı Muhammed Evlice, Devrek Cumhuriyet Başsavcısı Dinçer Altaş, Devrek Belediye Başkanı ve CHP Belediye Başkan Adayı Çetin Bozkurt,  AKP Devrek Belediye Başkan Adayı 24. ve 26. Dönem Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, İYİ Parti Devrek Belediye Başkan Adayı Orhan Küçkkaya, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emrah Dinar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Kahya, Zonguldak İl Genel Meclis Üyeleri, gaziler, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, daire ve okul müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCILARI ATAMASI YAPILDI
MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCILARI ATAMASI YAPILDI
ŞAİR VE YAZARLARDAN “TOMBULACIK HALİME”NİN MEZARINA ZİYARET
ŞAİR VE YAZARLARDAN “TOMBULACIK HALİME”NİN MEZARINA ZİYARET