Advert
Advert
Advert

"447. YEDEK ÇAĞRILDI"

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, 2000 işçi alımı sürecinde 1000 yedekten toplam 569 kişinin çağrıldığını ifade etti.

Bu içerik 381 kez okundu.
Advert

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, 2000 işçi alımı sürecinde 1000 yedekten toplam 569  kişinin çağrıldığını ifade etti.

8'inci Etapta; Zonguldak'ın 750 yedekten 447'ncisinin çağrıldığı belirtilirken TTK'nın işçi alımı yönetmeliğinde bir madde yüzünden mağduriyet yaşandığı öğrenildi. Hakan Yeşil, işçi alımı süreci ile ilgili gazetecilere şu açıklamayı yaptı:

  "Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) girecek 2 bin arkadaşımız için yedekler çağrıldı. Dün itibariyle 351 arkadaşımız çağrıldı. Zonguldak'a 1500 arkadaşımız için 750 yedek çekildi. Bartın'da 400 arkadaşımız için 200 yedek çekildi. Karabük'te 100 arkadaşımız için 50 yedek çekildi. Şu zamana kadar 569 arkadaşımız kuruma ya başvuru yapmadı ya da sağlık kontrollerinden geçemedi ya da çalışmaları buna engel oluştu. Onun için 569 arkadaşımızın yedeği çağrıldı. Bu dün itibariyle 351 tanesi çağrılmış oldu. Zonguldak için çekilen 1500 işçinin 750 yedeğinden 447'ncisi çağrıldı.

Bartın'da 200 yedekten 89'uncusu yedekten çağrılmış oldu.

Karabük'ten 50 yedeğin 33'üncüsü çağrıldı. Toplamda 569 işçi adayı yedeklerden çağırdı."

"SÜREÇ BİRAZ UZADI"

"Tabii bu süreç biraz ağır bir işledi ama çünkü yer altı madenciliği yine son zamanlarda beden gücü yönetmeliğiyle ilgili ciddi anlamda sağlık kontrolünden geçtikleri için rapora takılan arkadaşlarımız ne yazık ki bu muayeneleri geçemediler. Süreç devam ediyor. Tabii biraz uzadı ama inceleyip sık dokunan bir süreç. Bu yakın zamanda da bitecekti."

  TTK'nın işçi alımı yönetmeliğindeki bir maddenin işçileri zora soktuğunu ve mağdur olduğunu ifade eden Hakan Yeşil "Şimdi beden gücü yönetmeliğinde değer kademeleri çok önemli. Yani özellikle bedenle ilgili sorunlar ve ruh sağlığıyla ilgili sorunların ciddi anlamda araştırılması gerekiyor. Tabii burada geçmiş zamanda  çocukken ya da ufak tefek problemlerle psikiyatriye gidip de oralarda tedavi gören arkadaşlarımızın bu şekilde iyileştikten sonra mağdur edilmemeleri gerekiyordu. Tabii biz bunları beyan ettik, söyledik. Çünkü en ufak bir psikiyatri ile ilgili sorun olduğunda arkadaşlarımız ne yazık ki heyet raporlarını alamadılar. Tabii burada bir mağduriyet var. Bunlarla ilgili de arkadaşlarımız tabii yasal yollara başvuruyor. Çoğu başvuruyor. Biz de süreci takip ediyoruz" diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ŞAİR VE YAZARLAR SAFRANBOLU’DA BULUŞTU
ŞAİR VE YAZARLAR SAFRANBOLU’DA BULUŞTU
  2 AY İÇİNDE HİZMETE GİRMESİ PLANLANIYOR
2 AY İÇİNDE HİZMETE GİRMESİ PLANLANIYOR