Advert
Advert
Advert

"YÜZDE 15 ORANINDAKİ ARTIŞ, İLK ÜÇ AYDA ENFLASYON KARŞISINDA ERİDİ"

Memur Sen Zonguldak İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Zonguldak Şube Başkanı Kamuran Aşkar yaptığı açıklamada, “ Gelir dağılımında adalet için vergide adalet sağlanmalıdır” dedi.

Bu içerik 599 kez okundu.
Advert

Memur Sen Zonguldak İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Zonguldak Şube Başkanı Kamuran Aşkar yaptığı açıklamada, “2024 Mart ayı enflasyon oranı yüzde 3,16, yıllık enflasyon yüzde 68,50 olarak açıklandı. Gelir dağılımında adalet için vergide adalet sağlanmalıdır” dedi.

Memur Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Zonguldak şube başkanı Kamuran Aşkar yaptığı açıklamada, “2024 Mart ayı enflasyon oranı %3,16 ,yıllık enflasyon %68,50 olarak açıklandı. 3 aylık enflasyon %15,06 gerçekleşti” dedi.

Aşkar açıklamasında, “Kamu İşveren Heyeti’nin teklifi ve Hakem Kurulu’nun tescili sonrası kamu görevlilerine yapılan %15 oranındaki artış, ilk üç ayda enflasyon karşısında erimiş oldu” diyerek şunları söyledi:

“Özellikle yılbaşı itibariyle maaş/ücretlere yapılan artıştan daha fazlası mal ve hizmetlere yansımış, Şubat-Mart ayı itibariyle de emtia, kira ve zorunlu harcamalara yansıyan fiyat artışı daha da hissedilir hale gelmiştir.

Para ve maliye politikası tarafında gerçekleştirilen sıkılaşma politikaları henüz piyasalara ve sabit ücretlilerimizin gelirlerine yansımadı. Fiyat artışlarında oluşan süreklilik, geleceğe dair ihtiyaçların bugünden temin edilmesini ve talep tarafında artışı destekliyor. Bu döngü içerisinde alım gücü düşüyor, fiyat artışları ise devam ediyor. Bütün sabit gelirliler için en önemli ve öncelikli konu; fiyat istikrarının sağlanması, enflasyon rakamlarının tek haneye düşürülmesidir.

GELİR DAĞILIMINDA ADALET İÇİN VERGİDE ADALET SAĞLANMALIDI

Alın terine verilen haktan, emeğin ücretinden enflasyon yükselmez, enflasyonu indirmek, emeğin hakkından, alın terinin karşılığından kısmakla sağlanmaz.

Özellikle son dönemlerde sabit gelirlilere ve kamu görevlilerimize yönelik ifade edilen “tasarruf-tedbir-kısıtlama” mesajları, enflasyonu indirmeye ya da fiyat artış hızını yavaşlatmaya yönelik gerçekçi ve kabul edilebilir bir açıklama değildir. Kamu görevlilerimiz başta olmak üzere sabit gelirlilerin alım gücünü azaltarak ve harcamalarını engelleyerek enflasyonun düşmeyeceği görülmeli, bu beyanlardan vazgeçilmeli; personel istihdamı ya da personel harcaması kısıtlaması ile enflasyonun indirilemeyeceği bilinmelidir”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
  2 AY İÇİNDE HİZMETE GİRMESİ PLANLANIYOR
2 AY İÇİNDE HİZMETE GİRMESİ PLANLANIYOR
  MATEMATİĞİN DEHALARI DEVREK'TE TER DÖKTÜ
MATEMATİĞİN DEHALARI DEVREK'TE TER DÖKTÜ