Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

"ASIL ENGEL DÜŞÜNCEDEDİR"

Devrek'te 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası programları kapsamında kutlama programı düzenlendi.

Bu içerik 294 kez okundu.
Advert

   -Sercan KAPUSUZ-

  Devrek'te 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası programları kapsamında kutlama programı düzenlendi. Engelliler Haftası çerçevesinde düzenlenen programda özel öğrenciler, doyasıya eğlenerek eğlenceli dakikalar geçirdi.

   Devrek Engelliler Derneği, Devrek Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü ve Devrek’te bulunan engelli öğrencilere eğitim veren özel kurumların ortaklaşa gerçekleştirdiği Engelliler Haftası Cumhuriyet Alanı’nda yapıldı.

  Özel öğrenciler, farkındalık oluşturmak adına "Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yoktur", "En Büyük Engel Sevgisizliktir", "Engel Olma Farkında Ol", "Her İnsan Bir Engelli Adayıdır", "Asıl Engel Düşüncededir", "Engelleri Birlikte Sevgüyle Aşalım" yazılı pankartları taşıdı.

   Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Devrek Engelliler Derneği Başkanı Songül Malkoç, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

     Günün anlam ve önemini belirten konuşmasında Malkoç; "Devrek'e bahar gelmiş bugün. Şimdi sizleri görünce hava açtı. Bu kutsal çocuklarımız için fazla uzatmayalım. Ben bunların gönüllü annesiyim. On beş yıl önce başladık bu yola. Tüm ailelerin arkadaşıyız. Kaymakamımız yanımızda. Belediye başkanımız yanımızda. Tüm arkadaşlar burada. Muhtarlarımız burada. Daha ne olsun? Güçlü bir aileyiz. Hepinizin Engellier Haftasını  yürekten kutluyorum Hepinize teşekkür ediyorum."dedi.

     Kurumlarlar uyum içerisinde çalışacaklarını belirten Devrek Belediye Başkanı Özcan Ulupınar;

  "Biz de belediye olarak sorumluluklarımızın farkındayız. Yapılması gerekenleri biliyoruz. Yıllar önce engelliler rampalarıyla, engelli tuvaletleriyle ilgili talepler gelmişti yerine getirmiştik. Engelli rampalarından başlayarak engelli tuvaletlerimize kadar tekerlekli sandalye hizmetlerimiz bunların hepsini fazlasıyla yerine derneğimiz ve engelsiz yaşam merkezimizde, kurumlarımızla uyum içerisinde çalışacağız. Bu kardeşlerimiz böyle olmayı kendileri istemediler. Allah istedi. Onlara bakan sizler, aileleri, cennetlik. Ben buna yürekten inanıyorum. Sizler de onların yaşamını kolaylaştırmak için gece gündüz çalışıyorsunuz. Ben dernek başkanıma da teşekkür ediyorum. Ailelere teşekkür ediyorum.

  Tekrar Engelliler Haftası nedeniyle buraya geldiniz. Hepimizden Allah razı olsun. Teşekkür ediyoruz kardeşlerimin haftasını kutluyorum, tebrik ediyorum. Aileleriyle beraber onlara sizlere sağlıklı, huzurlu günler diliyorum." dedi.

Kaymakamlık olarak sorumluluklarının farkında olduklarını dile getiren Kaymakam Muhammed Evlice;

   "Engelliler Haftası dolayısıyla bugün bir aradayız. Hem ülkemizde hem de tüm dünyada toplumsal duyarlılığı arttırabilmek adına toplumsal farkındalığı arttırabilmek adına her yıl bu zamanlar böyle güzel bir hafta düzenleniyor, kutlanıyor. Ben de bu vesileyle engelliler hafta kutluyorum. Bizler tabii hem kaymakamlık olarak hem de belediye olarak gerçekten sorumluluklarımızın farkındayız. Inşallah önümüzdeki günlerde daha da güzel işler yapmak üzere çalışmalarımızı arttırarak devam edeceğiz.

   Yani her birimiz öncelikle şunu unutmayacağız. Bizler engelli adayıyız. Yani yarının ne getireceğini, ne götüreceğini hiçbirimiz bilmiyoruz. O yüzden engelli adayı olduğumuzun farkındayız, bilincindeyiz. Toplum olarak da, millet olarak da diğer milletlerden bizleri ayıran, işte bu farkındalık, bu bilinç, bu merhamet duygusu.

   Ben bu duygu ve düşüncelerle bu programda emeği geçen bütün STK'larımızın rehabilitasyon merkezlerimizi, engelsiz yaşam merkezlerimizi hepsini kutluyorum. Tebrik Bütün anneleri kutluyoruz, tebrik ediyoruz. Onları bir kez daha yanlarında olduğunu, olduğumuzu ifade ediyor, her birinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Sağ olun, var olun"dedi.

   Yapılan konuşmların ardından etkinlikte Devrek Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü ve Devrek’te bulunan engelli öğrencilere eğitim veren özel kurumların öğrencileri hazırladıkları çeşitli gösterilerini sundu.

   İzleyiciler tarafından büyük bir beğeni alan etkinlik, öğrencilerle hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

  Törene; Devrek Kaymakamı Muhammed Evlice, Devrek Belediye Başkanı Özcan Ulupınar, Devrek İlçe Emniyet Müdürü Mahir Yücetürk, Devrek İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emrah Dinar, İlçe Mili Eğitim Müdürü Ercan Kahya, Devrek Engelliler Derneği Başkanı Songül Malkoç, Devrek’te bulunan engelli öğrencilere eğitim veren özel kurumların yöneticileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TRT REPERTUVARINDA ZONGULDAK’IN 16 TÜRKÜSÜ OLDU
TRT REPERTUVARINDA ZONGULDAK’IN 16 TÜRKÜSÜ OLDU