Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

“ESNAFLAR BUNUN ALTINDAN NASIL KALKACAK?”

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kredi kullanan esnafların kullanmış oldukları kredilerin faizleri yüzde 7,5'tan yüzde 17'ye yükseltildi.

“ESNAFLAR BUNUN ALTINDAN NASIL KALKACAK?”
Bu içerik 377 kez okundu.
Advert

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kredi kullanan esnafların kullanmış oldukları kredilerin faizleri yüzde 7,5'tan yüzde 17'ye yükseltildi. Zonguldak Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Ercan Şehri, konu hakkında esnafa gerekli bilgilendirmelerin yapıldığını söyleyerek, onların yanında olduklarını belirtti.

Esnafların kefalet ve  kredi kooperatiflerinden önceden çektikleri ve kullandıkları kredilere yeni faiz oranları uygulandı. Yüzde 7,5 faiz ile kredi kullanan esnafların yeni faiz oranı yüzde 17 olurken, yüzde 25 faiz ile kredi çeken esnaf ödemelerini bunda sonra yüzde 48 faizle yapacak.

“ÖDÜYORLARDI AMA BU EK BİR KÜLFET GELDİ”

Kredilerde yaşanan artışla ilgili konuşan Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Ercan Şehri, şunları söyledi:

 "Biz herkesi aradık. Herkese bildirdik. Elimizden gelen yardımı da yapıyoruz.  Maliye Bakanlığı bize bunu söyledi. Bizde de bunu uygulamak zorundayız. Halk Bankası geldi. Halk Bankası da bize bildirdi.  Dün bölge birliği başkanı bütün 32 bölgede, Türkiye genelinde toplantı yaptılar.  Üzüldüğüm, herkes ona göre bir para plan program yapmış, ödüyorlardı ama bu ek bir külfet geldi. Ve bütün sistem şaşırdı şimdi herkeste. Çünkü mesela kamyoncular 7,5’tan aldılar, 17 oldu. Adamın malını yani hem arabanın masrafı, mazotu hesap yaparken bize de bir para ayırırken ek bir külfet geldi ama bizim genel merkezimiz şunu söyledi; ‘Elimizden gelen yardımı yapın’ dedi. Biz de yapmaya çalışıyoruz. Yapacağız da."

“ESNAFLAR BUNUN ALTINDAN NASIL KALKACAK?”

Çekilen kerdi faizlerinde yaşanan artışın fazla olduğuna dikkat çeken esnaf Tahir Buyurucu, "Millet iki üç kredi aldı. Hemen hemen bankaların faize yaklaştı. O zaman niye alsın? Gider normal bir bankandan alır.  Esnaflar bunun altından nasıl kalkacak? Zaten zor durumda olduğu için esnaf kredisi kullanıyordu. Şimdi bundan sonra daha zorlanacak. Nasıl önüne geçecek, nasıl önlem alacak? Yüzde on beşten yüzde otuzlara kadar çıkan faizler var. Yeni çekilmişlere de önceden çekilmiş kredilere de uygulandı. Aslında yeni çekilenlere uygulasaydı daha iyiydi. Bir sene önce çekmiş vatandaş. Bir sene önce çekilene uyguluyorsun. Ağır olacak. Nasıl kalkacaklar altından? Belli değil. Bunu niye öyle yaptılar bilemiyoruz işte. Yani bu konunun düzeltilmesi lazım." şeklinde konuştu.

 Buna göre çekilen kredi faizleri ve artışları su şekilde

%7,5 ile Kredi Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %17

%8,5 ile Kredi Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %18

%9,5 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %21

%12,5 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %24

%15 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %24

%17,5 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %25

% 20 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %26

%22,5 ile Çekenlerin Yeni faiz oranı %27

%24 ile çekenlerin Yeni Faiz Oranı %28

%25 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı % 48

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 19 MAYIS, GENÇLİK; GENÇLİK İSE GELECEK DEMEKTİR.
19 MAYIS, GENÇLİK; GENÇLİK İSE GELECEK DEMEKTİR.
İBRAHİM TIĞ, ONUR VE USLU’YU ANLATTI
İBRAHİM TIĞ, ONUR VE USLU’YU ANLATTI