Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

BAĞIMSIZLIK MÜCADELEMİZİN 105. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

Eğitim İş Devrek Yönetim Kurulu, Atatürk’ün 105 yıl önce Samsun’a çıkarak bağımsızlık ve özgürlük meşalesini yaktığı 19 Mayıs’ı kutladı.

  BAĞIMSIZLIK MÜCADELEMİZİN 105. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN
Bu içerik 235 kez okundu.
Advert

  -Sercan KAPUSUZ-

 Eğitim İş Devrek Yönetim Kurulu, Atatürk’ün 105 yıl önce Samsun’a çıkarak bağımsızlık ve özgürlük meşalesini yaktığı 19 Mayıs’ı kutladı.

  105 yıl önce 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Türkiye’nin özgürlük meşalesini yaktığı 19 Mayıs için Eğitim İş Devrek Yönetim Kurulu, mesaj yayınladı. “Büyük Önderimiz Atatürk'ün doğum günü kabul ettiği 19 Mayıs, laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına uzanan sürecin ilk adımıdır” sözlerine yer veren Eğitim İş Devrek Şubesi, Türkiye’de 19 Mayıs tarihinin önemine değindi.  Eğitim İş Devrek Şubesi tarafından yayınlanan mesajda;

" Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a çıkarak, bağımsızlık ve özgürlük meşalesini yakmasının 105. Yıldönümü, ulusumuza kutlu olsun!

Tam 105 yıl önce 19 Mayıs 1919’da, bir ulus, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kendi kaderine el koyarak, var olma mücadelesini başlattı.

Ülkenin kurtuluşunun ancak ulusla birlikte başarılabileceğini gören Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a çıkışı; bağımsızlık hareketinin sembolü olmuştur. Ulusumuz, Atatürk'ün önderliğinde kenetlenerek kendi geleceğine el koymuş, Kurtuluş Savaşı ile emperyalizme karşı var olma mücadelesi vermiştir.

Büyük Önderimiz Atatürk'ün doğum günü kabul ettiği 19 Mayıs, laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına uzanan sürecin ilk adımıdır.

 Bugün, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının, emperyalistlerin oyuncağı haline gelmiş ve çağın gerisinde kalmış bir imparatorluktan; bağımsız, çağdaş bir ülke yaratmasını hala hazmedemeyenlerin olduğu açıktır.

Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği ulusumuzun geleceği olan gençlerimiz, bugün ciddi tehditlerle karşı karşıya bulunmaktadır.Eğitimin ticarileştirilmesi ve giderek daha fazla oranda paralı hale getirilmesi, milyonlarca gencimizin eğitim sisteminin dışına itilmesine neden olmuştur. Eğitim hakkından yararlanamayan yüz binlerce gencimiz, çalışma yaşamında da güvencesizlik ve ağır emek sömürüsü ile karşı karşıya bırakılmıştır.

Kültür-sanata, spora ulaşmak bile büyük uğraş ister hale gelmiştir.  

Öte yandan üniversitelerin özerk yapıları baskı altına alınmaya çalışılmaktadır.

 Ama umut da var. Atatürk'ün "Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum" sözleri, genç nesillere ne kadar güvendiğini en iyi biçimde ortaya koymaktadır. Ülkemizin geleceği gençlerimiz her zaman ileriyi düşünmeli, daha iyiyi hedeflemeli, bilimin ışığında yaratıcı düşünceyi egemen kılmalıdır. Bunu birlikte yapacağız.

Unutmayalım; Atatürk, geleceğimizi gençlerimize; gençliği ise biz öğretmenlere emanet etmiştir. Aydınlık bir Türkiye’yi tekrar örmek, kuşkusuz bu mirasa sımsıkı sarılmaktan geçmektedir.

Eğitim-İş, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da Atatürk’e, O’nun devrim ve ilkelerine, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne ve kazanımlarına, çağdaş, bilimsel, laik, demokratik, kamusal eğitime ve gençlerimize her şeye rağmen sahip çıkacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle ulusumuzun Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize bağımsızlığımızı kazandıran Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını saygı ile anıyoruz." sözlerine yer verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ÖĞRENCİLER KEP ATTI BAŞKAN PLAKET ALDI
ÖĞRENCİLER KEP ATTI BAŞKAN PLAKET ALDI
DEVREK MİLYONLARCA İNSANIN UĞRAK YERİ OLACAK
DEVREK MİLYONLARCA İNSANIN UĞRAK YERİ OLACAK