Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

MADENCİLER EYLEMDE

MADENCİLER EYLEMDE
Bu içerik 229 kez okundu.
Advert

Özel maden ocağına bağlı olarak 9 firmanın ortak işlettiği Gelik Madenciliğe bağlı işçiler cuma günü yatması gereken maaşlarını alamadıkları ve 10 gün sonra yatacağı gerekçesiyle şirketin muhasebecisinin önünde toplandılar. Seslerini duyurmak isteyen madenciler , maaşlarını alamadıkları takdirde eylemlerini sürdüreceklerini söylediler.

Mithatpaşa Mahallesi Şemsi Denizer Sokak’ta toplanan işçiler adına konuşan İrfan Keleş, “Yönetim kurulu değiştiğinden dolayı cuma günü yatmakta olan maaşlarımızı kendileri bizim maaşlarımızı hesaplarına geçirmişler. Muhasebeci ile görüşme yaptık. Açıklamaları maaşlarımızın on gün sonra yatacağı yönünde oldu. Bu 10 günlük süre içerisinde ne yiyip ne içeceğiz? Resul Cesur zamanında hiç kimsenin parasına el konulmadı. Neden yönetim değişince bu kadar işçinin parasına çöküyorlar? Varsa başka bir şey kendi aranızda halledin. İstemeyen istifasını versin diyorlar. O zaman gelin siz alın istifaları. Telefonla olacaksa bu işler… Bu işçilerin maaşları bugün yatacak!”

Madenci Aykut Kara ise maaşını alamadığı gerekçesiyle dört yaşındaki kalp hastası çocuğunu hastaneye götüremediğini belirterek, “Çocuğum var dört yaşında kalp ameliyatlı. Resul Bey’le maaşlarımız aksamadan yatıyordu. Cuma günü maaşım yatsaydı eğer ben bugün bugün Ankara’da çocuğumun randevusuna gidecektim. Çocuğum dört tane yapay damarla yaşıyor. Ben derdimi kime anlatabilirim? Maaşım yatmadığı için bugün hastaneye gidemedim. Kimse mağdur olmadan bu işin çözüme kavuşmasını istiyoruz.” dedi.

Bazı işçiler ise 22. Madde sebebiyle ve kendi imzalarını almadan işten çıkarıldıklarını iddia ederek, “Biz hırsız değiliz. Birileri hırsızsa onlar kendileridir. Biz madende alın terimizle çalışırken bizi hırsızlık gerekçesiyle hem de imzamız olmadan çıkardılar. Bu yasal olarak suçtur. Hakkımızı da sonuna kadar arayacağız.” Şeklinde İfadeler kullandılar.

Öte yandan, muhasebeci ile görüşmeye giren işçiler haklarını istediklerini ve bir an evvel sorunlarının çözüme kavuşturulması gerektiğini söylediler. Muhasebeciler ise 22. maddenin hırsızlık nedeniyle olmadığını ifade ederek “Diğer nedenler” kısmının olduğunu belirtti. “Diğer nedenler ne?” diye sorulmasının üzerine ise muhasebeciler cevap veremeyerek konuyu kapatmaya çalıştılar. İşçinin adına imza atılması konusunda ise cevapsız kaldılar.

Madencilerin yanına gelen şirket yetkilileri ise gün içerisinde maaşların yaratacağını belirttiler. İşçiler muhasebeci önünde eylemlerini sürdürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ÖĞRENCİLER KEP ATTI BAŞKAN PLAKET ALDI
ÖĞRENCİLER KEP ATTI BAŞKAN PLAKET ALDI
DEVREK MİLYONLARCA İNSANIN UĞRAK YERİ OLACAK
DEVREK MİLYONLARCA İNSANIN UĞRAK YERİ OLACAK