Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

"SUÇU MÜHENDİSE ATTILAR"

Anagold firmasının temsilcileri erken uyarı sistemini devre dışı bıraktığını öne sürerek jeoradar mühendisini suçladı.

Bu içerik 361 kez okundu.
Advert

Erzincan’daki İliç maden faciası için TBMM’de toplanan İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’nda, madeni işleten Anagold firmasının temsilcileri erken uyarı sistemini devre dışı bıraktığını öne sürerek jeoradar mühendisini suçladı. Firmanın hukuk temsilcisi bilirkişi raporunda hatalı değerlendirme yapıldığını söylerken, CHP’li Deniz Yavuzyılmaz da tutuklu bulunan mühendise suç atılmasına tepki gösterdi.

  Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Antalya Milletvekili Atay Uslu başkanlığında toplanan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’nda madeni işleten Anagold Madencilik’ten yetkililer dinlendi. Dokuz işçinin hayatını kaybettiği facianın ardından gözaltına alınan ancak daha sonra serbest bırakılan Anagold Madencilik Türkiye Müdürü ve Anagold Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Yalçın Demirci ve beraberindeki 15 kişilik ekip, komisyona 75 sayfalık bir rapor sundu.

 ANAGOLD YETKİLİLERİ JEORADAR MÜHENDİSİNİ SUÇLADI

  Anagold adına konuşan yetkililer faciadaki asıl sorumluluğun jeoradar mühendisi A.R.K. olduğunu söylerken, tutuklu bulunan mühendisin “erken uyarı sistemini” tanımlamadığını ileri sürdü.

 Anagold Madencilik’in Hukuk Direktörü Cem Aktolgalı, kıdemli jeoteknik mühendislerin ve jeoloji mühendislerinin sahayı çok iyi bilmesi gerektiğini vurgularken, mühendislerin sadece jeoradar değil, diğer izleme araçlarında da deneyimli olmasının şart olduğunu söyledi.

 Operasyon ekiplerinin çalışmalardan tatmin olmayarak sahayı açmadıklarını ve iş makinelerini alana sokmadıklarını aktaran Aktolgalı, kazanın o dönemde yaşandığını söyledi. Aktolgalı sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Maalesef ki yığın alanına erken uyarı sistemi tanımlamamış. Bu, ciddi bir kusur olarak kendisine atfedilmiş bir husus. Neden devre dışı bırakıldığını bilmiyoruz. Kıdemli jeoteknik mühendisin bunu devre dışı bıraktığını görüyoruz.”

 Komisyondaki vekiller ise bunun üzerine “Neden erken uyarı sistemini kapatsın?” diyerek duruma tepki gösterirken Anagold firmasının tutuklu mühendisi suçlamasını eleştirdi.

“SAHA İNCELEMESİ YAPILIP TEHLİKELİ BİR DURUM OLMADIĞI SÖYLENİYOR”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın, jeoteknik mühendisinin facianın olduğu gün iş yerinde olduğuna dair sorusuna ise Aktolgalı, “İş yerine saat 10.00 civarında geliyor, saha incelemesini yapıyor ve aslında tehlikeli bir durumun olmadığını, burada oturmaların olduğunu söylüyor” cevabını verdi.

 CHP’li Deniz Yavuzyılmaz de firmaya tepki gösterek “Burada kendisini savunmayacak birine ne zaman karar verdiniz işin bütün sorumluluğunu jeoteknik mühendisine atmaya. Tüm şirket yetkililerinden şu ana kadar çıkan sonuç bu” dedi.

 BİLİRKİŞİ RAPORUNUN HATALI OLDUĞUNU ÖNE SÜRDÜ

 Anagold temsilcileri, konuşmalarında son çıkan bilirkişi raporunda yer alan, “patlatmayla liç yığının etkilendiği, “acil eylem planının olmadığı”, “hava, su ve toprak analizlerinde kirlilik” olduğunu ifade ederken, raporun “hatalı” olduğunu savundular.

 Cem Aktolgalı şöyle konuştu:

 “Bilirkişi raporunun hatalı bir değerlendirme yaptığını söylüyoruz. Bilirkişi kuvvetle muhtemel zaman sıkışıklığı ve tam konuya vakıf olamadığı için bütünüyle masum olan 2 arkadaşın asli kusurlu olduğu konusunda rapora dercetmesi sebebiyle 2 arkadaş tutuklandı. Biz buna itiraz ettik. Patlatmalar konusunda da rapora itiraz ettik.”

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ÖĞRENCİLER KEP ATTI BAŞKAN PLAKET ALDI
ÖĞRENCİLER KEP ATTI BAŞKAN PLAKET ALDI
DEVREK MİLYONLARCA İNSANIN UĞRAK YERİ OLACAK
DEVREK MİLYONLARCA İNSANIN UĞRAK YERİ OLACAK