Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

GEÇİM YOKSA SEÇİM VAR

CHP Gebze’de ‘Geçinemiyoruz Mitingi’ düzenledi. Mitingde konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “25 bin liranın altındaki ücreti asla kabul etmiyoruz. Temmuz ayında zam yapılması gerekiyor. Geçim olmazsa seçim olur" ifadelerini kullandı.

GEÇİM YOKSA SEÇİM VAR
Bu içerik 194 kez okundu.
Advert

CHP Gebze’de ‘Geçinemiyoruz Mitingi’ düzenledi. Mitingde konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “25 bin liranın altındaki ücreti asla kabul etmiyoruz. Temmuz ayında zam yapılması gerekiyor. Geçim olmazsa seçim olur" ifadelerini kullandı.

CHP dün Kocaeli Gebze’de ‘Geçinemiyoruz Mitingi’ düzenledi. Mitingde konuşan CHP Lideri Özgür Özel, asgari ücrete ilişkin ise 25 bin liranın altındaki asla kabul etmeyeceklerini dile getirdi. "Zam hakkımız söke söke alacağız" diyen Özel, konuşmasında gelir adaletsizliği ve emekli aylıklarındaki dengesizliklere değindi. Özel, "Buradan sesleniyoruz. Geçim olmazsa seçim olur. Ey iktidar sesimizi duyun; geçim olmazsa seçim olur. Geçim yoksa, seçim var" diye konuştu.

Özel, Türkiye'nin gri listeden çıkarılmasına ilişkin ise "Gri liste dediğin Burkina Faso'dur, Suriye'dir... Kara para cennetinin olduğu ülkelerdir. Bunu başarı diye anlatanlara yazıklar olsun" ifadelerini kullandı.

BU YOKSULLUĞUN VE AÇLIĞIN DÜZENİDİR

Özel’in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde: “Bugün ülkede gelir adaletsizliği en üst noktaya çıktı. Türkiye'de en zengin yüzde 20, bütün varlıkların yüzde 81'ini alıyor. En yoksul yüzde 20 sadece 0.5'ini alıyor. Birileri yüzde 81'i alırken, bizler yüzde 1'i bile alamıyoruz. İşine gelince 'aynı gemideyiz'...Yazıklar olsun bu düzene! Bu meydanda geçinemeyen herkes var. Herkesin sesini hep birlikte duyurmaya geldi sıra. Eğer herkes, herkesin sesini duyar ve hep birlikte sesini yükseltirse başarmamamız için bir neden yok.

 Alın teri dökmüş, dirsek çürütmüş ve en sonunda emekli olmuş insanlarımızı bugün dünyanın en düşük emekli maaşlarına muhatap ediyorlar. AKP geldiğinde 1,5 asgari ücret düzeyinde olan en düşük emekli maaşı, bugün 0.6 asgari ücret düzeyindedir. Bu düzen büyük bir yoksulluk, büyük bir açlık getirmiştir.

 270 avroluk sefalet maaşına isyan ediyor musunuz? Emeklinin hakkını söke söke alacak mıyız?

 İŞSİZ SAYISI 1 MİLYON 200 BİN KİŞİ ARTTI

Vergide adalet istiyoruz. Yani yılbaşında vergi, maaş başlayıp da 3. ayda kuşa dönmesin istiyoruz. Bugün 17 bin liralık asgari ücret ilk verildiği gün 9 gram altın alırken şu an asgari ücret 7 gram altın alabiliyor. Asgari ücret o günden bugüne kadar 3 bin 850 lira eridi. Diyorlar ki enflasyon farkı vermeyiz. Vermezsiniz ocaktan bugüne emekçinin maaşından 11 kilo kıymayı çaldınız, 24 kilo pirinci çaldınız. Enflasyon farkı hakkımızdır, refah payı hakkımızdır, Türkiye emekçi sınıfı bundan sonra hakkını size bırakmayacak, söke söke alacaktır.

 Bugün Türkiye'nin dört bir yanındaki çiftçilerin de kulağı burada. Tarlalar teker teker satılıyor. 500 bin çiftçi tarımı bıraktı. Her 4 gençten 3'ünün çiftçi maaşlı işte. Tarlasını arkada bırak gözü yolda. Bu çiftçiler geçinemedikleri gibi yaratılan sıkıntı büyük bir gıda enflasyonuna neden oluyor. Bir yılda işsiz kişi sayısı 1 milyon 200 bin kişi arttı. Resmi işsizlerin yüzde 90'ı işsizlik sigortasından yararlanamıyor.Gri listeden çıktığımızı ilan ettiler. Sanki gri liste Ecevit'ten, Özal'dan, Demirel'den kalmış gibi anlatıyorlar. Bugün güç bela gri listeden çıkılınca bunu başarı gibi anlatıyorlar. Gri liste dediğin Burkina Faso'dur, Suriye'dir... Kara para cennetinin olduğu ülkelerdir. Bunu başarı diye anlatanlara yazıklar olsun.

 ZAM VERMEMEYE ÇALIŞAN BİR ANLAYIŞ VAR

Asgari ücret verildiği günden bugüne neredeyse 4 bin lira kaybetti, bugünkü 17 bin lira o günkü 13 bin lira. Asgari ücrete en az enflasyon kadar zam istiyoruz. En az enflasyon kadar artış istiyoruz. 25 bin liranın altındaki asgari ücreti asla kabul etmiyoruz.

 

Emekliye bir asgari ücret alana kadar mücadeleye söz mü, yandaşa değil esnafa can suyu verilene kadar mücadeleye söz mü? Parayı nerede bulacaksın? Biz gittik anlattık, gösterdik. Dedik ki vergide adalet istiyoruz."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
  İZLERİ DÜN GİBİ DURUYOR
İZLERİ DÜN GİBİ DURUYOR
KOYUNCU ÖDÜLÜNÜ ALDI
KOYUNCU ÖDÜLÜNÜ ALDI