Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

BİNLERCE ABONENİN ELEKTRİĞİ KESİK

Ekonomik kriz ve enerji fiyatlarına gelen peş peşe zamlar nedeniyle vatandaşlar faturalarını ödemekte büyük güçlük çekerken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yönelttiği soru ön

BİNLERCE ABONENİN ELEKTRİĞİ KESİK
Bu içerik 1618 kez okundu.
Advert

Ekonomik kriz ve enerji fiyatlarına gelen peş peşe zamlar nedeniyle vatandaşlar faturalarını ödemekte büyük güçlük çekerken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yönelttiği soru önergesi üzücü tabloyu ortaya çıkarttı.

CHP’li Milletvekilinin, Zonguldak’ta elektriği ve doğal gazı kesik olan abone sayısına ilişkin Meclis Başkanlığına sunmuş olduğu soru önergesini yanıtlayan Bakan Fatih Dönmez, Zonguldak’ta 4.657 abonenin elektriğinin, 158 abonenin ise doğal gazının, borcundan dolayı kesik olduğunu açıkladı.

Söz konusu yanıtla, 2021 yılına ve 2022 yılının ilk 7 ayına ait veriler aktarılırken, rakamların enerjisi kesilen ve hâlen açılmayan abone sayısını gösterdiği, gecikmiş faturasını ve 182 liralık açma - kapama parasını ödeyip elektriğini açtırabilen abonelerin, açıklanan rakamlardan düşürüldüğü anlaşıldı.

Elektriği kesilen mağdur sayısının bu nedenle çok daha fazla olduğu söyleyen Yavuzyılmaz ise önergesine verilen yanıtı şu ifadelerle yorumladı:

Zonguldak’ta 4657 abonenin elektriği kesik durumda

“2021 yılı ve 2022 yılının ilk 7 ayında borcunu ödeyemediği için elektriği ve doğal gazı kesilen abone sayılasına ilişkin vermiş olduğumuz soru önergesine verilen yanıt, Zonguldak’ta vahim tabloyu ortaya koymuştur.

Bakanlığın açıkladığı verilere göre, ilimizde 4.657 abonenin elektriğinin, 158 abonenin ise doğal gazının borcunu ödeyemediği için kesik olduğu ortaya çıkmıştır.

Verilerin abone gruplarına göre dağılımda, 2021 yılı içinde 2.763 meskenin, 406 ticarethanenin ve 2 diğer kategorisinde abonenin, 2022 yılının ilk 7 ayında ise buna ilave 1.184 meskenin, 297 ticarethanenin ve yine 2 adet diğer kategorisinde abonenin elektriğinin kesildiği; doğal gazı kesik abone sayısının ise ilgili dönemlerde 158 olduğu söylenmiştir.

Mağdur sayısı düşük gösterilmeye çalışılıyor

Üstelik açıklanan toplam 4.815 rakamının enerjisi kesilen ve açılmayan abone sayısını gösterdiği, borcunu bir şekilde ödeyebilen abonelerin açıklanan rakamlardan ayıklandığı, böylece gerçek mağdur sayısının düşük gösterilmeye çalışıldığını anlaşılıyor.

Önümüzdeki aylarda tüketimdeki bağlı olarak bu faturaların daha da kabarması ve ne yazık ki kışı karanlık ve soğukta geçirecek vatandaşlarımızın sayısının da aynı oranda artacağını tahmin ediyoruz..”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 19 MAYIS, GENÇLİK; GENÇLİK İSE GELECEK DEMEKTİR.
19 MAYIS, GENÇLİK; GENÇLİK İSE GELECEK DEMEKTİR.
İBRAHİM TIĞ, ONUR VE USLU’YU ANLATTI
İBRAHİM TIĞ, ONUR VE USLU’YU ANLATTI