Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

19 MAYIS, GENÇLİK; GENÇLİK İSE GELECEK DEMEKTİR.

Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 105. yıldönümü coşkuyla kutlandı.

 19 MAYIS, GENÇLİK; GENÇLİK İSE GELECEK DEMEKTİR.
Bu içerik 472 kez okundu.
Advert

  -Sercan KAPUSUZ-

    Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 105. yıldönümü coşkuyla kutlandı.

    Devrek'te, Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 105. yıldönümü coşkuyla kutlandı. Gösterilerini sergileyen öğrencilerin yaptığı gösteriler izleyenlere keyifli anlar yaşattı.

   Tüm yurtta olduğu gibi Devrek’te de Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 yılında Samsun’a çıkışı ve Ulusal Egemenlik Ateşini yakışının tam 105.Yılı vatandaşlar tarafından büyük ilgi ve coşkuyla kutlandı.

   İlk tören Devrek Kaymakamlık binası önünde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreni ile başladı. Devrek Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Cihan Durdubaş tarafından çelenk Atatürk Anıtı önüne bırakıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni sonrası saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından buradaki tören sona erdi.

  Devrek Kaymakamı Muhammed Evlice başta olmak üzere, Devrek Belediye Başkanı Özcan Ulupınar, Devrek İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emrah Dinar, Devrek İlçe Emniyet Müdürü Mahir Yücetürk, Devrek Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Cihan Durdubaş, Devrek Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ersin Kanat, Gaziler, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, daire ve okul müdürleri, öğrenciler ve kalabalık bir vatandaş topluluğunun katıldığı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Devrek Şehir Stadyumu'ndaki programla devam etti.

   Törenin açılış konuşması olarak Devrek Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü antrenörü Ethem Kızmaz davetlilere hitaben günün önem ve anlamını belirten yaptığı konuşmasında;

   " Bugün, 19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal'in Samsun'dan Milli Mücadeleyi başlattığı sürecin onurunu ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk' ün önderliğinde 19 mayıs 1919 da Samsun da yakılan İstiklal Meşalesi Amasya, Sivas ve Erzurum'dan geçerek tüm vatan sathına yayılmıştır. 19 Mayıs, gençlik; gençlik ise gelecek demektir.umut demektir.şahlanış demektir. Diriliş demektir.

Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak siz gençler, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içinde, tüm sorunların üstesinden gelecek, birlik içinde hareket ederek, geleceğin lider ülkesi Türkiye'yi daha güçlü bir hale getireceksiniz. Sizlere çok kıymet veriyor ve güveniyoruz.

 Sizlerin de 'Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır' sözünü rehber edinerek, çok çalışıp, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmeniz, gelecek açısından büyük önem arz etmektedir.

Sevgili gençler,

 Temeli 19 Mayıs 1919 'ta Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan 'Milli Egemenlik' ilkesi ile, birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan 'Milli İrade'nin yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk'ün 19 Mayıs'ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir.

Unutmayınız ki sizler: Atatürk'ün eserlerinin temel taşısınız. Unutmayınız ki: her 19 Mayıs'ta Samsun'dan elden ele Ankara'ya koşturulan bayrağımız, rengini, siz asil Türk evladının damarlarındaki asil kandan almaktadır.

 Bu duygu ve düşüncelerle, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını;

 Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında bu vatan ve millet için, bayrak için,ulusal bekamız için canlarını seve seve feda eden tüm aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; gazilerimize şifa ve sağlıklı ömürler diliyorum.

 Konuşmama son verirken; ilçemizi, ilimizi ve bölgemizi yerel ve ulusal düzeyde temsil eden sporcularımız ile Müdürlüğümüzün sosyal, kültürel ve spor faaliyetlerinde maddi ve manevi katkı sağlayan Kaymakamlık ve Belediye başkalığımıza; kamu kurum ve kuruluşlarına; Devrek Meslek Yüksekokuluna; milli eğitim müdürlüğüne, sporun ve sporcularımızın yaygınlaşması geniş tabana yayılması için bizlerle işbirliği yapan tüm kulüplerimize, okul müdürlüklerimize öğretmenlerimize; sivil toplum kuruluşlarına, programın hazırlanmasında emeği geçen kurum personelimize, ismini zikredemediğim tüm paydaşlarımıza verdikleri katkılardan dolayı teşekkürü bir borç biliyor, hepinize saygılar sunuyorum." dedi.

   Konuşmaların ardından program öğrencilerin şiir dinletileri, halk oyunları ve İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü öğrencilerinin spor gösterileriyle devam etti.  

  Gösterilerin ardından ilçede çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ilçe protokolü tarafından ödülleri verildi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ÖĞRENCİLER KEP ATTI BAŞKAN PLAKET ALDI
ÖĞRENCİLER KEP ATTI BAŞKAN PLAKET ALDI
DEVREK MİLYONLARCA İNSANIN UĞRAK YERİ OLACAK
DEVREK MİLYONLARCA İNSANIN UĞRAK YERİ OLACAK