Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

ÇAKMAK GAZI NEDEN SOLUNUR? NE KADAR ÖLÜMCÜL?

ÇAKMAK GAZI NEDEN SOLUNUR? NE KADAR ÖLÜMCÜL?
Bu içerik 436 kez okundu.
Advert

 Çakmak gazı koklama alışkanlığı, diğer alışkanlıklarda olduğu gibi yine arkadaş etkisi ile ortaya çıkıyor. Çocuklar çeteleşerek, bu gazı kullanmak için bir araya geliyor. Bağımlılığın ortaya çıkmasında sosyo-kültürel etkenler, anne-baba ilgisizliği ve kendini kanıtlama ihtiyacı gibi nedenler var.

Son dönemde gençlerde kullanım oranının yüzde 50-60 oranında arttığı tahmin edilen çakmak gazı fiyatı ve piyasada kolay bulunması nedeni ile tercih ediliyor.

Çakmak gazında ölümlerin çoğu ani ölüm olarak gelişiyor. Çakmak gazının direkt olarak kalp kası üzerine toksik etkisi olduğu kanıtlandı. Kalp ritminde bozulmaya ve ani kalp durmalarına yol açabiliyor. Ayrıca bu gaza bağlı olarak beyin ve akciğer ödemi gelişebiliyor. Boğulmaya benzer bir tablo ile ölümler gerçekleşebiliyor. Diğer maddelerden farklı olarak sinir sisteminde kalıcı bir takım hasarlara yol açıyor. Özellikle denge merkezi ve beyincik ile ilgili kalıcı hasarlara yol açıyor. Bu çocuklar bağımlılıklarını sürdürdüğünde yaşam beklentisi ciddi oranda düşüyor. Kullananlar 30 yaşlarına varmadan hayatlarını kaybediyorlar.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TRT REPERTUVARINDA ZONGULDAK’IN 16 TÜRKÜSÜ OLDU
TRT REPERTUVARINDA ZONGULDAK’IN 16 TÜRKÜSÜ OLDU