Advert
Advert

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ GRUBU BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİ’NE KARŞI YÜRÜDÜ

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ GRUBU BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİ’NE KARŞI YÜRÜDÜ
Bu içerik 2061 kez okundu.

 

   Gökçebey’in Bodaç Köyü mevkiinde, ‘’Baz Biyokütle Enerji Santrali ve Atık Yakma Tesisi’’ projesine karşı; Zonguldak, Bartın ve Devrek’ten gelen doğasever, çevre dostları toplanarak yürüyüş düzenledi.

    Düzenlenen yürüyüşe katılanlar ‘’TOPRAĞIMA, SUYUMA, SAĞLIĞIMA DOKUNMA!...’’ slagonuyla  hep bir ağızdan haykırdı.

    Doğa yürüyüşü grupları adına basın bildirgesini okuyan Faik Mekik; “   Zonguldak’ımızın şirin ilçesi Gökçebey’in  Bodaç Köyü mevkiinde, Yenice Ormanlarının  başladığı noktada ‘’Baz Biyokütle  Enerji Santrali ve Atık Yakma Tesisi’’ projesine karşı; Zonguldak, Bartın ve Devrek’ten doğa sever, çevre dostları bir yürüyüş düzenledik. Bodaç ve çevre köy sakinleriyle karşı duruşumuz daha bir güçlendi.

 BİYOKÜTLE (KATI ATIK) ENERJİ SANTRALİNE  NEDEN Mİ KARŞIYIZ?

• Yapılması planlanan enerji santrali başta hava kirliliği olmak üzere su kirliliğine de yol açacak.

• Kirlenen havayı soluyan, suyu kullanan başta insanlar olmak üzere Gökçebey ve çevresindeki tüm canlılar olumsuz etkilenecekler.

• Etkilenme sonucunda; başta kanser ve akciğer hastalıkları olmak üzere, alerji ve diğer birçok hastalığa davetiye çıkacak.

• Çoluğumuz/çocuğumuz, bağımız/bahçemiz/tarlamızdaki sebze ve meyveler, kümes/ahır/ağıldaki hayvanlar, kurdumuz/kuşumuz/börtümüz/böceğimiz zehirlenecek.

• Santralın bacasından çıkan kükürtdioksit gazının yol açtığı asit yağmurları yüzünden, Yenice Ormanları  ölümle karşı karşıya bırakıldığı için karşıyız.

• Santralin 30 km çevresinde yaşayan insan, hayvan ve bitkiler çok daha fazla zehirlenecek.

• Kaşıntı, kızarıklık, göz tahrişi, öksürük, burun tıkanıklığı, alerjik vakalar, boğaz ağrısı ve solunum zorluğu risklerini saymıyorum bile…

• Bilim insanları, katı atıkların yakılmasından oluşan zehirli veya potansiyel zehirli 200’den fazla madde tespit etmişlerdir. Henüz tanımlanmamış daha birçok maddenin yayılmış olması çok muhtemeldir. Tanımlanmış olan kimyasalların birçoğu kalıcı veya biyoakümülatif olarak bilinmektedir. Bu kirleticilerin birçoğu kanser, solunum sistemi  hastalıkları ve endrokrin sisteminin bozulması gibi çok çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

KISACA NE Mİ İSTİYORUZ?

• Zehir değil, temiz hava solumak istiyoruz.

• Doğamız, toprağımız, havamız ve suyumuz temiz kalsın istiyoruz.

• Temiz bir çevre ile temiz bir yaşam istiyoruz.

• Ölüm değil, sağlıklı bir yaşam istiyoruz.

• Gelecek  güzel günler istiyoruz.

AKIL ALACAK GİBİ DEĞİL!...

    Türkiye’de yenilebilir enerji kaynakları yani temiz enerjiler arasında dünyadaki en zengin ülkeler arasında yer almamıza rağmen neden rüzgar ve güneş enerjisi Gökçebey’de tercih edilmiyor?

    Tavuk dışkısını yakarak çevremizi zehirlemek yerine; tavuk dışkısını kompostlama yöntemi ile organik gübreye dönüştürmek daha ekonomik ve akılcı bir yöntem değil mi?

   Bu yöntemle gübrede dışa bağımlılıktan kısmen kurtulmuş olmaz mıyız?

   Süzek Deresi ve Kanyonu’nu, macera ve doğa turizmine kazandırmak amacıyla yola çıkacaksın; yarı yolda vazgeçip, Süzek Kanyonu ve Macera Parkuruna gelenleri zehirleyeceksin. Pes doğrusu!...

İŞTE BUNUN İÇİN…

•    Havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirleterek bizi zehirleyecek olan bu ‘’Biyokütle  Enerji Santrali ve Atık Yakma Tesisi’ni İSTEMİYORUZZZZZZZZ!....................

•    Bu cennetin (Gökçebey’in) cehenneme dönüşmesini İSTEMİYORUZZZZZZZZZZ!....................

•    Türkiye’nin gözbebeği Yenice Ormanlarının tahrip olmasını İSTEMİYORUZZZZZZZZ!........................

YENİCE ORMANLARINI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE

     Yenice Ormanları barındırdığı yaban hayat ve bitki çeşitliliğiyle dikkat çeken, 1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından Acil Olarak Korunması Gereken 100 Sıcak Noktadan biridir. Türkiye'nin en büyük blok ormanıdır.

     Kurulması düşünülen Katı Atık Enerji Santrali’nden Yenice Ormanlarına  yayılacak zehirli gazlar ve asit yağmurları Türkiye’nin göz bebeği Yenice Ormanları için çok büyük tehdit oluşturmaktadır. Daha ileri boyutu ise orman ölümleridir.

YAŞANABİLİR BİR GÖKÇEBEY İÇİN,

BİYOKÜTLE (KATI ATIK) ENERJİ SANTRALİNE HAYIR!...

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
“SADECE ŞİİR”İN 3. SAYISI ÇIKTI!
“SADECE ŞİİR”İN 3. SAYISI ÇIKTI!
MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ 0.57 ENFLASYON FARKI ALACAK
MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ 0.57 ENFLASYON FARKI ALACAK