Advert
Advert

SABAHAT-CEMİL ULUPINAR FEN LİSESİ ROBOTİK TAKIMI GURURLANDIRDI

SABAHAT-CEMİL ULUPINAR FEN LİSESİ ROBOTİK TAKIMI GURURLANDIRDI
Bu içerik 1792 kez okundu.
Advert

 

     Her yıl Çin’de düzenlenen Uluslararası Eğitim Robotları (WER) Yarışmasına köprü olan ve bu yıl ülkemizde ikincisi düzenlenen Ulusal Eğitim Robotları Yarışmasında Sabahat-Cemil Ulupınar Fen Lisesi Robotik Takımı 2. Oldu. Ülkedeki çeşitli illerden katılımcıların olduğu ve 50 takımın katıldığı yarışmada, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansına sundukları proje ile okullarına kapsamlı bir robotik atölyesi kazandırmaları ve burada hem kendi öğrencilerine hem de çevre okullara yaptıkları çalışmalardan dolayı, Sabahat-Cemil Ulupınar Fen Lisesi’ne, kurum ödülleri kategorilerinde “En İyi Robotik Atölyesi” Ödül Beratı da takdim edildi.

    Ulusal Eğitim Robotları Yarışması, Dünya Eğitim Robotları Yarışması (WER) kuralları ve YAPAY ZEKÂ teması ile 13-14 Kasım 2019 tarihlerinde Konya’da düzenlendi. Amacı, ülkenin dört bir tarafındaki öğrenciler arasında bilimsel ve teknolojik etkileşimleri tetiklemek, gençlerimize bilim ve teknolojiyi sevdirmek olan yarışmada, robotik ve kodlama alanında tüm maharetlerini otaya koyan takımlar şampiyon olabilmek için kıyasıya mücadele etti. Yarışmanın ilk günü eğitmenleriyle birlikte çalışan takımlar, ikinci gün eğitim liderleri olmadan verilen 3 saatlik sürede ilk olarak robotların tasarımlarını ve kodlamasını gerçekleştirdi. Kodlaması yapılan robotlar daha sonra akıllı tasnif, örneklerin toplanması, enerji çekirdeği ve akıllı sıralama görevlerini yerine getirmek için rakipleriyle yarıştı. Yarışma sonunda lise kategorisinde Birinci Balıkesir Gönen Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İkinci Zonguldak Devrek Sabahat-Cemil Ulupınar Fen Lisesi ve Üçüncü İstanbul Kartal Atalar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu.

    Konya Büyükşehir Belediyesi himayesinde Konya Bilim Merkezi ve SanLab iş birliği ile düzenlenen yarışma, katılımcılar için 14-15 Aralık 2019 tarihlerinde Çin’de gerçekleştirilecek olan WER (World Educational Robot Confest) Dünya Şampiyonası’na giden bir köprüdür. Ülke olarak ilk kez 2018 yılında iştirak ettiğimiz WER Yarışması’na yaklaşık 100 ülkeden 500.000’den fazla öğrenci katılmaktadır. WER Dünya Şampiyonası ise aynı anda 10.000’den fazla öğrencinin yarıştığı devasa ve görkemli bir etkinliğe dönüştü.

    Ulusal Yarışmada Zonguldak’ımızı temsilen ter döken Sabahat-Cemil Ulupınar Fen Lisesi Robotik Takımı, yarışmanın insanın ufkunu açtığını ve kendilerini geliştirmelerine katkı sağladığını belirtirken; takım çalışması yaparak sıralamaya girdiklerini, Çin’de düzenlenecek Dünya Şampiyonası’na katılmayı hedeflediklerini, fakat bunun için maddi-manevi desteğe ihtiyaç duyduklarını söylediler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Toprak     2019-11-19 Öğrencileri ve emeği geçen öğretmen ve yöneticileri tebrik ederim. Ekibin ve okulun desteklenmesini temenni ederim.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK'E 30 İŞÇİ ALINACAK
DEVREK'E 30 İŞÇİ ALINACAK
ZONGULDAKLI GAZETECİ VİRÜSE YAKALANDI
ZONGULDAKLI GAZETECİ VİRÜSE YAKALANDI