ÖZEL İDAREDE SKANDAL!

Zonguldak İl Özel İdaresi’nde sular durulmuyor: İl Genel Meclisi Başkanı Karaevli ile İl Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz’ın mahkeme kararını uygulayacakları yere işçileri tehdit etmesi bir skandalı daha ortaya çıkardı.

ÖZEL İDAREDE SKANDAL!
Bu içerik 1976 kez okundu.
Advert

Sercan Kapusuz

     Zonguldak İl Özel İdaresinin şirketi Personel A.Ş’de çalışan 237 kişiden 98’inin İş Mahkemesine açtığı davayı kazanması, devlete 30 milyon TL’ye yakın ilave yük getirirken, mahkemeye başvuranların davalarından vazgeçmemeleri halinde sözleşmelerinin yenilenmeyeceği şeklinde tehdit edildiği iddia ediliyor.

    Zonguldak İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz ve Uzlaşma Komisyonu Başkanı Mehmet Kokulu ilgili şube müdürlerini de yanına alarak, dava kazanan 98 kişiyle bir toplantı yaptı. Şantiyelerde yapılan toplantılarda “Davanızı geri çekmezseniz, Temmuz’da sözleşmeniz yenilenmeyecek” denerek işçiler tehdit edildi.

98 ÇALIŞAN TEDİRGİN

    Zonguldak İş Mahkemesinde maaş artışlarıyla sosyal hakları konusunda yanlış uygulama yapılarak haklarının gasp edildiği gerekçesiyle dava açan Personel A.Ş bünyesindeki 98 kişi, 10 milyon TL tazminat hak kazandı. Mühendis, teknik eleman, operatör, temizlik görevlisi, çaycı gibi değişik kademelerde görev yapan çalışanların kazandığı dava, İl Özel İdaresinde büyük sıkıntı yarattı. Aynı haklardan diğer 139 çalışanın da faydalanacak olması, devlete sigorta primi farkı ile birlikte 30 milyon TL ilave yük getirdi.

İŞÇİLER ATILIRSA YERİNE 6 AY İŞÇİ ALINMAYACAK

     Yıllık Yatırım bütçesi 40-50 milyon lira civarında seyreden İl Özel İdaresi, tazminatları ödemesi halinde, yatırımlara ayrıla bütçenin büyük bölümü personele verecek. Bu da yatırımların durma noktasına gelmesine neden olacak. Öte yandan temmuz ayında, 98 kişinin iş akitlerinin feshedilmesi durumunda, yerlerine, yasa gereği yeni eleman alınamayacak. Bu durumda da yaz aylarında köylere götürülecek hizmetlerle kış aylarında yapılan karla mücadelede büyük sorunlar yaşanacak.

HAKLARIMIZIN GASP EDİLMESİNE GÖZ YUMMAYACAĞIZ

     Çalışanlar, gelişmeler karşısında üye oldukları Yol-İş Sendikasının sessiz kalmasının iş barışını tehdit eden bir boyuta eriştiğini söylerken, Vali Mustafa Tutulmaz’ın devreye girmesini istiyor. Başka illerde uygulamanın doğru yapılması nedeniyle böyle bir sorunun yaşanmadığını da dile getiren çalışanlar, Personel A.Ş yönetim kurulu üyelerinin huzur hakkını tıkır tıkır alırken, kendi haklarının gasp edilmesine göz yummayacaklarını da ifade ediyor.

AK PARTİLİ MECLİS ÜYESİ DE İSYAN ETTİ

    İsminin açıklanmasını istemeyen AK Partili bir İl Genel Meclisi Üyesi de, işçilerin alınterini hiçkimsenin inkar etmemesi gerektiğini, söyledi.

    Meclis Üyesi şöyle konuştu: “Bu çocuklar daha önce var olan Köylere Hizmet Götürme Birliklerindeçalıştırılmış ve oradan da taşeron firmalara kadro verilmesi gündeme gelince de devlet bunlardan da bir şirket kurmalarını istedi. Bunlarda kurdular ve burada kadrolu şirkette çalıştılar. Çalıştıklarını hiç kimse inkar edemez. Hakları var, alınterileri var. Ben bu konunun düzeltilmesini en yetkili kişilere söyledim. Tehditle bir yere varılmaz dedim, bu işi anlaşarak hak ihlali olmadan çözüme kavuşturalım dedim. Tehditvari bir kafayla nereye kadar varacaksınız?, dedim. İşçiler mahkemeye gittiler ve haklarını kazandılar. Bunların haklarını yoksaymak insanlığa sığmaz. Yetkililer parti anlayışına sığmayan tehditvari bir tavır içindeler. Çocukların alınteri var, bu alınterinin ödenmesi gerekir. Kimse bunların çalışmadıklarını söyleyemez. Hatta bunlar kadrolu işçilerden daha fazla çalıştılar daha az maaş alodılar. Bunları inka7r etmek parti anlayışımıza ters düşüyor”dedi.

CHP’Lİ UZUNDAL: ORTADA RESMEN HAK GASPI VAR

    Cumhuriyet Halk partisi (CHP) Devrek İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Uzundal da konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, mahkeme kararının derhal uygulanması gerektiğini, söyledi.

     Mustafa Uzundal şöyle konuştu: “Ortada resmen hak gaspı vardır. Mahkemenin verdiği karar herkesi bağlayıcı bir karardır. Derhal uygulanması gerekir. İşçileri bu haklı davalarından vazgeçirmeye çalışmak onlara uygulanan tehdit ve mobbingdir. Biz CHP olarak işçilerimizin her zaman olduğu gibi burada da yanındayız. Emekçilerimizi tehdit etmeyi kabul etmiyoruz, emekçilerimizi tehdit edeceklerine soruna çözüm bulsunlar.”

GENEL SEKRETERİN TEHDİTLERİ SON BULMALIDIR

    İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz’ın işçileri makamına çağırarak birebir görüştüğü ve davadan vazgeçmeleri, geçmeyenlerin ise 31 Temmuz 2021 tarihinde bitecek olan sözleşmelerinin yenilenmeyeceği

konusunda tehdit ettiği, bildiriliyor.

     Öteyandan Özel İdareye bağlı şirketlerden personel çıkartılması durumunda 8 ay boyunca yeni personel alınamayacağı, şantiyelerde bulunan araç gereçleri de kullanamayacakları belirtildi. Bu durum ise yaz aylarında köylere hizmet götürülemeyeceği ve önümüzdeki kış aylarında karla mücadele yapılamayacağı, anlamına geliyor.

     Yol-İş Sendika Genel Başkanı Ramazan Ağır’ın hafta içined Zonguldak’a gelerek Vali Mustafa tutulmaz ile bu konuyu görüşeceği, kaydedildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ZONGULDAK’TAN YANGINLARA MÜDAHALE İÇİN DESTEK
ZONGULDAK’TAN YANGINLARA MÜDAHALE İÇİN DESTEK
“1.ULUSAL DEVREK SAFDER KARTOĞLU YARI MARATONU” DÜZENLENECEK
“1.ULUSAL DEVREK SAFDER KARTOĞLU YARI MARATONU” DÜZENLENECEK