Advert
Advert
Advert

SERT KIŞA HAZIR OLUN

Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sert bir kışın yaklaştığını duyurdu.

SERT KIŞA HAZIR OLUN
Bu içerik 1108 kez okundu.
Advert

Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sert bir kışın yaklaştığını duyurdu.

Ökten, "Sibirya kar örtüsü son 15 yılın en yüksek seviyelerinde. 2017 Kışı öncesinden fazla, 2012 Kışı öncesi ile yarışıyor. Bu da sert Kışın habercisi" dedi.

Ökten, "Bu geceden itibaren Kıyı Ege'de kuvvetli yağışlar başlıyor. İzmir, Aydın ve Bodrum tarafları etkili bir yağış alacak. Yarın geceye doğru Antalya'da da kuvvetli yağış bekleniyor. Güneydoğu Salı gününden itibaren yine doyurucu yağışlar alacak" paylaşımında bulundu.

 Kar yağışı için tarih veren Ökten, "Ocak, Şubat ve Mart aylarında Marmara bölgesinde, İstanbul dâhil, normallerin üzerinde kar bekleniyor. Çevresine göre daha fazla lar alacak olmasının sebebi vortex olayı. Geçen Kış 24 Ocak'ta yaşadığımız türde kar yağışları. Kaynak; Dünya'nın en güvenilir modeli olan Ecmwf" dedi.

 Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahminlerine göre;Ülkemizin güney, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege ile akşam saatlerinden sonra Batı Akdeniz, gece saatlerinde K. Maraş, Osmaniye, Hatay, Malatya, Adıyaman, G. Antep, Kilis ve Ş. Urfa çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların zamanla Kıyı Ege ile Edirne ve Çanakkale çevrelerinde, gece saatlerinde Antalya çevrelerinde kuvvetli, Datça, Bodrum ve Marmaris'te yerel olarak çok kuvvetli olması bekleniyor.

 KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların zamanla Kıyı Ege ile Edirne ve Çanakkale çevrelerinde, gece saatlerinde Antalya çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Datça, Bodrum ve Marmaris'te yerel olarak çok kuvvetli (51-75 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış şeklinde olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Hatay ile gece saatlerinde Osmaniye çevrelerinde yer yer kuvvetli (40-70 km/sa) olarak esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
OKULLAR 13 ŞUBAT'A KADAR TATİL EDİLDİ
OKULLAR 13 ŞUBAT'A KADAR TATİL EDİLDİ
DEVREK BELEDİYESİ DEPREM BÖLGESİNE BİR EKİP GÖNDERDİ
DEVREK BELEDİYESİ DEPREM BÖLGESİNE BİR EKİP GÖNDERDİ