Advert
Advert

“BAĞIMLILIK YAPICI MADDELERİN AĞIZ SAĞLIĞINA ETKİSİ” KONUŞULDU

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde 25 Ocak Cuma günü “Bağımlılık Yapıcı Maddelerin Ağız Sağlığına Etkisi” konulu toplantı yapıldı.

“BAĞIMLILIK YAPICI MADDELERİN AĞIZ SAĞLIĞINA ETKİSİ” KONUŞULDU
Bu içerik 603 kez okundu.

 

    Fakültenin konferans salonunda gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Emre Bodrumlu, bağımlılık yapıcı maddeler ile mücadelenin önemine değindi.

Bağımlılık Yapıcı Maddeler Birçok Hastalığa Neden Oluyor

    Toplantıda söz alan Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Umut Ballı ise bağımlılık yapıcı maddeler ve bunların genel sağlığımız ve ağız sağlığına olumsuz etkileri hakkında bilgiler verdi.

    Doç. Dr. Umut Ballı konuşmasında, bağımlılık yapıcı maddelerin, kalp ve damar hastalıkları, karaciğer bozuklukları, beyin hasarı ve depresyon gibi etkilerinin yanı sıra dişeti çekilmesi, ağız kanserleri, dişeti hastalıkları görülme sıklığının artması, ağız kokusu ve tat değişikliği gibi birçok rahatsızlıklara neden olduğunu belirtti. Sigara başta olmak üzere tütün mamülleri ve diğer bağımlılık yapıcı maddelerin bırakılması için hiçbir zaman geç olmadığını vurgulayan Ballı, bu maddeleri bırakmak isteyenler için kamu kurumlarında birçok eğitim ve tedavi olanağının bulunduğuna dikkat çekti.

     Toplantının sonunda Prof. Dr. Emre Bodrumlu katılımcılara teşekkür ederek, bağımlılıkla mücadele kapsamında bu tür etkinliklerin önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini belirtti.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ