Advert
Advert
 GURME
Ali ÖZDEMİR

GURME

Bu içerik 631 kez okundu.

 

    Yemek hazırlama işinden, sunumdan, süslemeden, lezzetten pek anlamam. Son 10 yıldır günde 1 ya da 2 defa bir şeyler yerim.

    “Ara öğün olsun, sık sık ye, mutlaka kahvaltı yap” türü yapay önerilere kulak asmıyorum artık.

    Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu’nun sıklıkla ifade ettiği “8 saatlik dilimde beslen, 16 saat sadece sıvı tüket” şeklindeki sistemi benimsedim diyebilirim. Yani öğlen 11-12’den akşam 19-20’ye kadar olan dilimde 1 ya da 2 öğün yemek tüketiyorum. Akşam 20’den ertesi gün 11-12’ye kadar ise yalnızca su, çay, kahve içiyorum. Buna aralıklı oruç da (IF - Intermittent fasting) diyorlar.  

    Uzun süre bir şey yememek (yani bir tür oruç) bünyede hızlı değişimlere sebep oluyor. 1 ay bu şekilde devam edilirse şeker, tansiyon, nabız, kolesterol vb. değerler normale epey yakınlaşıyor.

    Çoğu kişi tepki gösterebilir belki ama yine de söyleyeyim vejeteryan ya da vegan beslenme sağlıklı bir bünye için çok faydalı. Bu iki yöntem bazılarına garip, özenti, moda, saçmalık olarak gelebilir ama ağırlıklı olarak sebzeler, meyvelerle beslenmek çok dinç bir bünye sağlıyor.

    Neyse, sözü fazla uzatmayayım. Sağlıklı yemekler hazırlama, bunları makul bedellerle sunma noktasında hizmet veren bir lokanta biliyorum. Burada uzun yıllardır hiçbir sorun çıkarmadan, beyefendi gibi çalışan Sayın Sadi Onbaşı Bey’i tanımanızı istedim. Kendisini 7 yıldır tanıyorum. Bir gün dahi yanlış bir tutumunu görmedim. Her gün işinin başına geçer. Görevini büyük bir titizlik içinde yapar. Akşam iş çıkışı mutlaka yürüyüşünü yapar. Sonra evinin yolunu tutar.

    Sadi Onbaşı gibi değerli insanlardan artık çok az kaldı.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SÖZDE GAZETECİ(!) YİNE POLİSİMİZİ HEDEF ALDI!
SÖZDE GAZETECİ(!) YİNE POLİSİMİZİ HEDEF ALDI!
GAZETECİ DEĞİL PROVOKATÖR!
GAZETECİ DEĞİL PROVOKATÖR!