Advert
Advert
Advert

MUTASYONLU VİRÜS ZONGULDAK'A GELDİ

Zonguldak Merkez’de mutasyonlu virüs şüphesi bulunan bir kişi tespit edildi.

MUTASYONLU VİRÜS ZONGULDAK'A GELDİ
Bu içerik 742 kez okundu.
Advert

 

 Zonguldak Merkez’de mutasyonlu virüs şüphesi bulunan bir kişi tespit edildi. Mutasyonlu virüs taşıdığı iddia edilen vatandaştan alınan numuneler Ankara’ya gönderilirdi. Evinde gözetim altında tutulan vatandaşın kimlerle temas ettiği araştırılıyor.

MUTASYON NE DEMEK

Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı COVID-19 Sözlüğü'nde yer alan bilgilere göre mutasyon; Bir organizmanın veya virüsün genetik materyalinde meydana gelen kalıcı değişiklik. RNA virüslerinde DNA virüslerine oranla çok daha fazla mutasyon meydana gelir. SARS-CoV-2 bir RNA virüsüdür.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN MUTASYONLU VİRÜS AÇIKLAMASI

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle: "İngiltere kaynaklı virüs mutasyonu hakkında bilgilendirme. Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyon ile ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı. Ayrıca son dönemde İngiltere’den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik.

İngiltere’den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır. İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır.Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda Mutasyonlu virüs İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur. Gelişmelerden vatandaşımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Dr. Fahrettin Koca

T.C. Sağlık Bakanı"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 BAŞARILARI ÖDÜLLENDİRİLDİ
BAŞARILARI ÖDÜLLENDİRİLDİ
TUTULMAZ: VAKA SAYILARINDA ARTIŞ VAR
TUTULMAZ: VAKA SAYILARINDA ARTIŞ VAR