Advert
Advert
Advert

BEKLENEN DOKTORLAR YOK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Zonguldak'ta açılan hekim kadrolarına tepki göstererek açıklamalarda bulundu.

BEKLENEN DOKTORLAR YOK
Bu içerik 2495 kez okundu.
Advert

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Zonguldak'ta açılan hekim kadrolarına tepki göstererek açıklamalarda bulundu.

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, 106. Dönem Devlet Hizmeti Yükümlülüğü (DHY) çerçevesinde Zonguldak için açılan hekim kadrolarının bilgisini paylaştı.

Yavuzyılmaz, Zonguldak il geneli için 4’ü mazeret kurasına tabi olmak üzere 124 doktor için kadro açıldığını belirtirken, açılan kadroların içinde Zonguldak’ta uzun zamandır beklenen uzmanlıkların yer almamasına tepki gösterdi.

Zonguldak’ta eksik uzman hekim kadrolarının giderilmesi için çok sayıda girişimde bulunduklarını, verilen mücadele sonrasında Zonguldak’a ikinci Tıbbi Onkoloji uzmanının getirildiğini, ancak kamu hastanelerinde Romatoloji ve Nefrolojii gibi birçok uzman kadronun halen boş veya eksik olduğunu söyleyen CHP’li Milletvekili, eksik branşların tamamlanması için mücadele etmeye devam edeceğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“İlimizin çeşitli ilçelerinde bulunan sağlık kuruluşlarına atanmak üzere, 106. Dönem Devlet Hizmet Yükümlülüğü Kurası çerçevesinde münhal kadrolar belirlenmiştir.

Buna göre Zonguldak il geneli için 20’si uzman,104’ü pratisyen hekim olmak üzere toplamda 124 hekimimiz için kadro açılmıştır. Ancak ne yazık ki Romatoloji, Nefrolojii gibi boş veya eksik olan birçok uzmanlık için uygun kadrolar yine belirlenmemiştir.

Zonguldak’ta eksik uzman hekim kadrolarının giderilmesi için çok sayıda girişimde bulunmuş ve bu mücadelemiz sayesinde şehrimize iki onkoloji uzmanı hekimimizi getirtmeyi başarmıştık ancak kamu hastanelerinde özellikle yan dal branşlarında bulunan eksiklikler kentimizde sağlık hizmetlerinin aksamasına ve hasta ve yakınlarının mağdur olmasına neden oluyor.

Romatizmal hastalıklar ile eklem, yumuşak doku, kas iskelet sistemi hastalıklarından muzdarip yüzlerce hasta, yıllardır Romatoloji Uzmanı olmaması nedeniyle Zonguldak’ta tedavi görememekte, ilaç yazdırmak için dahi, çevre illere gitmek zorunda kalmaktadır.

Diğer yandan, il genelinde bulunan tek Nefrolojii Uzmanının ise yakında başka bir ile tayin olacağının bilgisini almış bulunmaktayım. Uzun zaman boyunca tek başına çalışmak durumunda kalan hekimlerimiz, ortaya çıkan olumsuz çalışma şartlarının altında ezilip, pes edip gitmek yolunu seçebildiği gibi kimi hekimlerimiz ise yalnız bırakılacağım endişesi ile Zonguldak’a gelmek istemiyor.

Zonguldak’ın nüfusunun yaklaşık %65’inin 30 yaş üstü olduğu ve ilimiz genelinde yine yaklaşık 165 bin emeklimizin olduğunu düşünürsek bu uzmanlıklara ne denli ihtiyacımız olduğu ortadadır.

Sağlık Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunmaya, Zonguldak halkı, yeterli sağlık hizmetlerini başka illere gitmeye gerek duymadan kendi şehrinde alıncaya kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Zonguldak il genelindeki hastanelerde açılan münhal kadrolar ise şöyle:

ZONGULDAK ATATÜRK DEVLET HASTANESİ: 17 Pratisyen Tabip, 1 Aile Hekimi Uzmanı (Mazeret Münhal), 1 Deri Ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı, 1 Endokrinoloji Ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı, 1 Radyoloji Uzmanı (Mazeret Münhal), 1 Göğüs Cerrahisi Uzmanı, 1 Ortopedi Ve Travmatoloji Uzmanı, 1 Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ: 1 Anatomi Uzmanı, 1 Fizyoloji Uzmanı

ZONGULDAK UZUN MEHMET GÖĞÜS VE MESLEK HASTALIKLARI HASTANESİ: 6 Pratisyen Tabip

ZONGULDAK KADIN DOĞUM VE ÇOCUK HASTALIKLARI HASTANESİ: 6 Pratisyen Tabip, 1 Çocuk Cerrahisi Uzmanı, 1 Çocuk Ve Ergen Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

ZONGULDAK MERKEZ TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ: 3 Pratisyen Tabip, 1 Halk Sağlığı Uzmanı (Mazeret Münhal)

ZONGULDAK İL AMBULANS SERVİSİ KOMUTA KONTROL MERKEZİ: 1 Pratisyen Tabip

ZONGULDAK 1 NOLU ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ İSTASYONU: 2 Pratisyen Tabip

ZONGULDAK KARADENİZ EREĞLİ DEVLET HASTANESİ: 15 Pratisyen Hekim, 1 İç Hastalıkları Uzmanı

ZONGULDAK EREĞLİ İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ: 2 Pratisyen Tabip

ZONGULDAK EREĞLİ 1 NOLU ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ İSTASYONU: 1 Pratisyen Tabip

ZONGULDAK ALAPLI DEVLET HASTANESİ: 7 Pratisyen Tabip, 1 Anesteziyoloji Ve Reanimasyon Uzmanı

ZONGULDAK ÇAYCUMA DEVLET HASTANESİ: 12 Pratisyen Tabip, 1 Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı, 1 İç Hastalıkları Uzmanı, 1 Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı

ZONGULDAK ÇAYCUMA İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ: 3 Pratisyen Tabip

ZONGULDAK DEVREK DEVLET HASTANESİ: 15 Pratisyen Tabip, 1 Anesteziyoloji Ve Reanimasyon Uzmanı, 1 Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı

ZONGULDAK DEVREK İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ: 1 Pratisyen Tabip, 1 Aile Hekimliği Uzmanı

ZONGULDAK GÖKÇEBEY İLÇE DEVLET HASTANESİ: 10 Pratisyen Tabip

ZONGULDAK GÖKÇEBEY TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ: 2 Pratisyen Tabip

ZONGULDAK KİLİMLİ İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ: 1 Pratisyen Tabip

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
DEVREK’TE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
ZAMAN ADAYLIĞINI AÇIKLADI
ZAMAN ADAYLIĞINI AÇIKLADI