Advert
Advert
Advert

BAŞKANLAR KURULU TOPLANDI

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, 1 Aralık 2022 tarihinde Genel Merkez Başkanlar Kurulu Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi

BAŞKANLAR KURULU TOPLANDI
Bu içerik 445 kez okundu.
Advert

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, 1 Aralık 2022 tarihinde Genel Merkez Başkanlar Kurulu Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil başkanlığında yapılan toplantıya GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Ertan Kaya, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir ile GMİS’e bağlı Karadon, Armutçuk, Kozlu, Üzülmez, Amasra, Merkez Servisleri ve MTA Şubelerinin Başkan ve yöneticileri katıldı.

GMİS’e bağlı şubelerin olağan genel kurullarının tamamlanmasının ardından yeni şube yönetimleriyle ilk toplantısını yapan Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’nda Amasra Maden Kazası ve sonrasında yürütülen soruşturmalar, TTK ve MTA’nın işçi açıklarının giderilmesi için yapılan çalışmalar, işyeri sorunları ile TTK’da 30’uncu Dönem, MTA’da 20’nci Dönem Toplu İş Sözleşmeleri ile ilgili konular ele alındı.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Sendikalarının taban delege seçimleri ile 7 şubenin 12’nci Olağan Genel Kurullarının demokratik bir ortamda sağduyu içinde, maden ve MTA işçilerine yakışır bir olgunlukla tamamlandığını belirtti.

Yeşil, “Şubelerimizin olağan genel kurullarının ardından yeni seçilen arkadaşlarımızla birlikte ilk Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuzu yapıyoruz. Şubelerde göreve seçilen tüm arkadaşlarımıza hayırlı olsun, başarılar diliyorum” dedi.

Amasra Müessesesi’nde meydana gelen maden kazası ile ilgili soruşturma ve incelemeleri yakından takip ettiklerini belirten Yeşil, “Kazada ihmali bulunanların en ağır şekilde cezalandırılmalarını talep ettik. Takipçisi olacağız. Böylesi kazaların bir daha yaşanmaması için yapılması gerekenleri kamuoyuyla paylaşıyoruz. Sendikamız olarak TBMM Araştırma Komisyonu’nda da sunumda bulunduk. Çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu da TBMM’de çalışmalarını sürdüren Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’nun 23 Kasım 2022 tarihli toplantısına Sendika adına katıldığını belirterek, komisyondaki görüşmeler hakkında Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’na bilgi verdi.

Toplantının ardından bir sonuç bildirisi yayınlandı.

GENEL MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRİSİ - 1 ARALIK 2022

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı, Genel Başkan Hakan Yeşil başkanlığında 1 Aralık 2022 tarihinde Sendika Genel Merkezinde toplandı.

Toplantıya GMİS Genel Merkez Yönetim Kurulu ile GMİS’e bağlı Karadon, Kozlu, Üzülmez, Armutçuk, Merkez Servisleri, Amasra ve MTA Şubelerinin başkan ve yöneticileri katıldı. Toplantı sonrasında açıklanan Sonuç Bildirisi şöyle;

“Genel Maden İşçileri Sendikası Genişletilmiş Başkanlar Kurulu olarak Sendika Genel Merkezinde Genel Başkanımız Hakan Yeşil başkanlığında toplandık.

Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuzun aldığı kararlar şöyledir;

1-Başkanlar Kurulumuz; 14 Ekim 2022 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesemizde meydana gelen elim kaza ile ilgili sürdürülen soruşturma ve incelemeleri yakından takip etmektedir.

Başkanlar Kurulumuz; Kazada ihmali bulunanların en ağır şekilde cezalandırılmaları yönündeki talebini yinelemektedir.

Başkanlar Kurulumuz; Böylesine kazaların bir daha meydana gelmemesi için sürdürülen çalışmalara destek ve katkı vermektedir ve katkı vermeye devam edecektir.

Bir kez daha şehit düşen madenci kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına, madencilik camiamıza ve ülkemize başsağlığı diliyoruz. Yaralı madenci kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz.

2-Amasra-B Taşkömürü Sahası’nın 2005 yılında yapılan ihalesi, Sendikamızın tüm uyarı ve eylemlerine rağmen, TTK Amasra Müessesesi’ni dar bir alana sıkıştırmıştır ve Amasra-A sahasında maden kazası meydana gelmesine zemin hazırlayan unsurlardan biri olmuştur.  İhaleyi alan şirketin 17 yıldır hiçbir taahhüdünü yerine getirmediği Amasra-B Taşkömürü Sahası en kısa sürede TTK’ya devredilmelidir.

3-Başkanlar Kurulumuz; Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) işçi açıklarının iş sağlığı ve güvenliğini tehdit eder boyutlara ulaştığına bir kez daha dikkat çekerek, gerek üretimin artırılması gerekse iş sağlığı ve güvenliğinin daha sağlıklı olarak sağlanabilmesi için işçi açıklarının biran önce giderilmesini talep etmektedir.

Başkanlar Kurulumuz; Sendikamızın TTK’nın norm kadro ve yıllık 5 milyon ton üretim kapasitesiyle istikrarlı ve iş sağlığı ve güvenliğinin tam anlamıyla sağlandığı şartlarda çalıştırılabilmesi için ortaya koyduğu önerilerin her şart altında takipçisi olacaktır.

4-Başkanlar Kurulumuz; 1935 yılında ülke kaynaklarını tespit etmek ve ekonomik kalkınmayı sağlamak amacıyla Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulan Maden Tetkik Arama Kurumu’na (MTA) bugün aynı hassasiyetle sahip çıkılması gerektiğine inanmaktadır. MTA’ya teknik eleman ve teknoloji desteği verilmeli ve kurum daha aktif hale getirilmelidir.

5-Başkanlar Kurulumuz; 1 Ocak 2023 ile 31 Aralık 2024 tarihleri arasını kapsayacak TTK’da 30’uncu, MTA’da 20’nci Dönem Toplu İş Sözleşmesi için taslak çalışmalarını başlatmıştır. Yüksek enflasyon ve artan fiyatlar nedeniyle düşen alım gücünün artırılması, yerüstü çalışanı arkadaşlarımızın düşük ücret sorunlarının giderilmesi öncelikli hedeftir. Toplu iş sözleşmeleri sürecinde de üye işçilerimizin hak ve menfaatlerinin korunması ve geliştirilmesi yönünde mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. 2023 Yılının ilk aylarında başlayacak Toplu İş Sözleşmesi Görüşmelerinin her aşamasında işyerlerine gidilerek üyelerimize bilgi verilecek ve kararlar birlikte alınacaktır.

6-Sendikamıza ve işyerlerimize yönelik her türlü saldırıya karşı teşkilatımız, madenciler ve bölge halkı olarak tek ses-tek yürek olarak mücadele edilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
175 NÜFUSLU KÖYE 9 MUHTAR ADAYI
175 NÜFUSLU KÖYE 9 MUHTAR ADAYI
İBRAHİM TIĞ’DAN SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ
İBRAHİM TIĞ’DAN SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ