Advert
Advert
Advert

10 YILDIR ERTELENİYOR

Zonguldak’ın en eski kültür alanı olarak bilinen Belediye Sineması ve Kültür Merkezi Binasının yenilenme sürecindeki belirsizlikler halen devam ederken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, sürece ilişkin önemli açıklama

10 YILDIR ERTELENİYOR
Bu içerik 1283 kez okundu.
Advert

Zonguldak’ın en eski kültür alanı olarak bilinen Belediye Sineması ve Kültür Merkezi Binasının yenilenme sürecindeki belirsizlikler halen devam ederken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, sürece ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Uzun yıllardır atıl şekilde bekletilen sinema salonunun durumunu ve kültür merkezi binasının restorasyon çalışmalarına bir türlü başlanılmamasını eleştiren CHP’li Milletvekili, “Belediye Sinemasında 10 yıldır ‘erteleme filmi’ oynatıyorlar” diyerek hükümete yüklendi.

Binanın restorasyon projesinin 2022 yılı yatırım programına alındığının, ancak “ Zonguldak Kültür Evi Onarımı” adıyla anılan proje için bugüne kadar tek kuruş dahi harcanmadığının altını çizen Yavuzyılmaz, sorumlu bakanlıkları göreve çağırdığı açıklamasında şu sözlere yer verdi:

‘2 YIL BOYUNCA BİR İMZA BEKLENDİ, SÜREÇ BÜROKRASİ FRENİYLE AKAMETE UĞRATILDI’

“Bugün Zonguldak Belediye ve Kültür Merkez olarak anılan Halkevi binası, yaklaşık bir asırlık hizmet süresiyle kent kültürümüze önemli katkılarda bulunmuş, zamanla Zonguldak’ın en önemli eğlence ve sanat merkezi haline dönüşmüştür.

Halkevlerinin 1932 yılında açmış olduğu mimari yarışma sonucunda inşa edilen bina, taşıdığı simgesel özellikleri nedeniyle 29.09.2017 tarihinde “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı 2. Grup Yapı” olarak tescil edilmiş, yapı yıprandığı için onarılması amacıyla 07.09.2020 tarihli Zonguldak Belediye Meclisi kararıyla 3 yıllığına, bedelsiz olarak Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilmişti.

Ancak çalışmalar bir türlü başlamayınca, 21.01.2022 tarihinde konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşımış ve restorasyon çalışmaların akıbetini Çevre Bakanlığına sormuştuk. Bakan Murat Kurum imzasını taşıyan yanıtta; alınan Meclis kararının 15.09.2020 tarihinde Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne gönderildiği ancak yaklaşık 2 yıldır kurumdan cevap beklendiği söylenince, sürecin bürokrasi freniyle akamete uğratıldığı ortaya çıkmıştı.

‘PROJENİN 40 MİLYON BÜTÇESİ VARDI, 40 KURUŞ BİLE HARCANMADI’

Konuya ilişkin olarak Çevre Bakanlığına vermiş olduğumuz son sor önergemize gelen yanıtta; Belediye Meclisinin devir yazısının tam iki yıl sonra, 15.09.2022 tarihinde nihayet yanıtlandığı ancak 3 yıllık devir süresinde sadece 1 yıllık hak kaldığından, devir süresinde kayba neden olunmaması için devrin tamamlanamadığından bahsedilmektedir.

Aynı şekilde Kültür ve Turizm Bakanlığınca verilen 06.12.2022 tarihli yanıtta, projenin nasıl yenileceğinden bahsedilmiş ancak yine çalışmaların ne zaman başlayacağı, hangi tarihte tamamlanacağı soruları görmezden gelinerek yanıtlanmamıştır.

Diğer bir tespitle, restorasyon projesi 2022 yılı yatırım programında, ‘ Zonguldak Kültür Evi onarımı’ olarak yer almış ve proje için 40 milyon lira para ayrılmıştır. Ayrılan bu paradan da bugüne kadar değil 40 milyon, 40 kuruş dahi harcanmadığı sürecin akamete uğratılmaya, Zonguldak halkının ise oyalatılmaya devam edildiğinin önemli bir göstergesidir.

‘BELEDİYE SİNEMASINDA ERTELEME FİLMİ OYNATILMAYA DEVAM EDİYOR’

Elbette, binanın içinde yer alan ve 1952 yılından 2013 yılına kadar yarım asrı aşkın hizmet sunan Zonguldak Belediye sinemasının akıbeti de aynı paraleldedir. Atıl şekilde bekletilen sinemanın salonunda 10 yıldır hükümetin erteleme filmi oynatılmaktadır.

 Buradan projenin karar vericileri Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre Bakanlığını bir kez daha göreve çağırıyor, projenin akıbeti hakkında Zonguldak halkına açıklamalarda bulunmaya davet ediyorum. Sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
175 NÜFUSLU KÖYE 9 MUHTAR ADAYI
175 NÜFUSLU KÖYE 9 MUHTAR ADAYI
İBRAHİM TIĞ’DAN SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ
İBRAHİM TIĞ’DAN SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ