Advert
Advert
Advert

SGK'YE BORCU OLANLARA EMEKLİLİK KREDİSİ

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) İle T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Arasında kredi protokolü imzalayarak sigorta borcu olanlara kredi imkanı sağladı.

SGK'YE BORCU OLANLARA EMEKLİLİK KREDİSİ
Bu içerik 830 kez okundu.

 

    Sigorta borcu olan ve emekli olamayan vatandaşlara sunulan kredi imkanını kullanmak isteyenler SGK İl Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekiyor.

    7143 sayılı “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yapılandırma kapsamında birikmiş prim borçlarını ödeyerek ve dondurulmuş hizmet sürelerini ihya ederek emekli olabilecek sigortalılarımıza yönelik Kurumumuz ile T.C. Ziraat Bankası A.Ş. arasında 31 Mayıs 2018 tarihinde kredi işbirliği protokolü imzalanmıştır.

İLK OLARAK SGK İL MÜDÜRLÜKLERİNE BAŞVURULACAK

    Banka ile yapılan protokol ile sigortalılarımıza kredi kullanmak suretiyle emekli olma imkânı getirilmiştir. Bu imkândan yararlanmak isteyen sigortalılarımız, sigorta prim borçlarına ilişkin yapılandırma başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine yapacaklar, Kurumdan alacakları sigorta prim borcunu peşin ödemesi halinde emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte T.C. Ziraat Bankası A.Ş. şubelerine müracaat edeceklerdir.

   Sigortalılar, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe kadar bankadan aylık 1,28 faiz oranı ve 48 ay vade ile kredi kullanabileceklerdir.

KİMLER NASIL FAYDALANABİLİYOR?

    Kredi işbirliği protokolü kapsamında: Birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4/b’den yaşlılık aylığı bağlanabilecek kişiler, 4/b prim borcunu ödemesi durumunda 4/a’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek kişiler, Ek-5 kapsamında tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek kişiler, Askerlik ve doğum borçlanmasını yapması durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek kişiler, Durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek kişiler bulunmaktadır.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...