Advert
Advert

AKKAŞ: AŞINMIŞ VE SİLİNMİŞ KIŞ LASTİĞİNİ KULLANMAYIN

Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2020'ye kadar devam edecek. Kurala uymayan sürücülere ise 625 lira ceza kesilecek.

AKKAŞ: AŞINMIŞ VE SİLİNMİŞ KIŞ LASTİĞİNİ KULLANMAYIN
Bu içerik 2575 kez okundu.
Advert

 

   -Sercan KAPUSUZ-

   Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2020'ye kadar devam edecek. Kurala uymayan sürücülere ise 625 lira ceza kesilecek.

  Geçtiğimiz yıl tüm araçlar için çıkmasına rağmen, bölgelere göre mevsimsel değişiklikler nedeniyle esnetilen kış lastiği uygulaması zorunluluğu, bu yıl da sadece ticari ve yük taşımacılığı yapan araçlarda zorunlu hale getirildi. Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2020'ye kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 625 lira ceza kesilecek.

 Devrek’te oto lastik ustası olarak çalışan Yasin Akkaş, kış lastikleri ve araç güvenliğinin bu aylardan itibaren dikkate alınması gerektiğini söyledi. Devrek’te soğuk kış günlerinin kapıya dayandığı ve hava sıcaklıklarının yavaş yavaş azalmaya başladığı şu günlerde vatandaş, aracına kış lastiği taktırmak için soluğu sanayide aldı. Oto Lastik Ustası Yasin Akkaş  ise kış lastiği ile ilgili doğru bilinen yanlışları anlatarak, vatandaşlara uyarı ve tavsiyelerde bulundu. Kış lastiğinin özelliklerinin nasıl olması, ne zaman takılması gerektiği ve sağladığı imkânlar hakkında konuşan Akkaş, kışın lastik kullanımı konusunda lastikleri dişli seçmenin çok önemli olduğuna dikkat çekti. Aşınmış, silinmiş lastiklerin kış aylarında kullanılmaması gerektiğini aktaran Akkaş, “Kış standartlarına uygun kış lastiklerinin takılması dişlerinin iyi olması gerekir” dedi. Dişsiz lastiklerin kaza oranını arttığını ifade eden Akkaş, zayıf lastiklerin hem maddi hem de manevi olarak kendine ve karşıdaki sürücüye zarar verdiğinin altını çizdi.

 KAR VE YAĞIŞLARI BEKLEMEYİN!

Akkaş: “Kış lastiğinin en büyük özelliği yaz lastiklerinin aksine asfalt yüzey sıcaklığının7 derecenin altında olmasıyla birlikte sertleşmemesi ve içerisindeki silica esaslı malzemenin daha yumuşak olmasından dolayı soğuk hava şartlarında, kuru ya da karlı, buzlu zeminlerde tutunmayı arttırmasıdır. Bunun yanı sıra desen ve profili diğer lastiklere göre daha farklıdır. Bu sayede frenleme ve tutunma kabiliyeti daha yüksek olduğu gibi çekiş özelliği de daha fazladır. Kış lastiği kullanmak için yağışlar beklenmemeli, hava sıcaklıklarının düştüğü zamanlarda kullanılması gerekir” şeklinde konuştu.

ASGARİ DİŞ DERİNLİĞİ NE KADAR OLMALI?

Kış lastiklerinin üzerinde onlara özel logolar olduğunu kaydeden Akkaş, bu şekilde o lastiğin kış lastiği olup olmadığının anlaşılabileceğini vurguladı Akkaş, “Kış lastiklerinin üzerinde onlara özel bir logolu sembolleri vardır. Bu şekilde o lastiğin kış lastiği olup olmadığı anlaşılabilir. Ayrıca asgari diş derinliği kış lastiklerinde en az 4 mm olmalıdır. Aksi halde işlevini büyük ölçüde yitirmiş olacaktır. Kış lastiklerinin sadece çekişin olduğu tekerleklere değil 4 tekerleğe birden takılması gerektiğini de belirtmekte fayda var” ifadelerini kullandı.

RAF BEKLEME SÜRESİ 5 YIL

 Lastiklerin doğru kullanılması durumunda raf bekleme süresinin 5 yıl olduğunu anlatan Akkaş, son olarak sözlerine şunları ekledi: “Doğru koşullarda saklandığı takdirde lastiklerin raf bekleme süresi 5 yıl olmakla birlikte bunu üzerinde yazan üretim tarihinden anlayabilirsiniz. Üretim tarihi lastiklerin üzerinde hafta ve yıl olarak yazar. Örnek: “3814” yazan bir lastik 2014 yılının 38. haftasında üretilmiş anlamına gelir. 5 yıldan fazla beklemiş satılmamış lastikleri almamanız gerekmektedir. Çünkü 5 yıl boyunca kullanılmayan yatık lastikler özelliğini kaybeder ve diş derinliği bakımından yeni olsa dahi yeterli tutunmayı sağlayamaz. Kullanılan bir lastik yatan bir lastiğe göre yapısını daha iyi korur. Araç kullanım tarzı, kullanılan yol-zemin, hava şartları vb. durumlar lastiğin ömrünü değiştirmekle birlikte yaklaşık 40-50 bin kilometre kullanılabilir. Kış lastikleri yaz lastiklerine oranla daha yumuşak olduğu için daha çabuk aşınır, kış lastiklerinin diş derinliği 4 mm'nin altına indiğinde değiştirilmesi gerekmektedir.”dedi

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
MUHTARDAN  “GELMEYİN” ÇAĞRISI!
MUHTARDAN “GELMEYİN” ÇAĞRISI!
BURAK DERİN HAYATINI KAYBETTİ
BURAK DERİN HAYATINI KAYBETTİ