Advert
Advert
HADİ ÇOCUKLAR OKULA

HADİ ÇOCUKLAR OKULA

Bu içerik 1673 kez okundu.

 

   2016 – 2017 Öğretim yılı başladı. Ülke genelinde on sekiz milyon öğrenci ders başı yaptı. Yeni eğitim – öğretim yılında yumaklar dolusu sorunlar da var elbet. Önce on binlerce meslekten ihraç edilen öğretmenler, açığa alınan öğretmenler ve onların yarattığı sorunlar!

   FETÖ mensubu olduğu gerekçesiyle, PKK mensubu olduğu gerekçesiyle mesleklerinden olan, açığa alınan öğretmenlerin yerine yeni atamalar yapılacağı söylendi ilkin. Sonra da dershanelerde görevli öğretmenler arasından beş bin dolayında öğretmenin kadrolu atanacağı söylendi. Bu konudaki gelişmeler merakla bekleniyor elbette. Sanırım ilk hafta, 15 Temmuz Darbe Girişimi temasıyla geçecek. Okullarda öğrencilere darbe konusunda bilgilendirmeler yapılacak. Ortaokulu, liseyi, daha yükseğini anladık da daha okula yeni başlayan ilkokul öğrencilerine bu konuda bilgi vermek ne kadar doğru? Zaten on beş temmuzdan bu yana neredeyse yirmi dört saat TV kanallarında oldukça çarpıcı, oldukça ayrıntılı biçimde darbe girişimiyle ilgili yayınları ailece izlemedik mi?

   Nereden gelirse gelsin, teröre ve darbe girişiminde bulunanlara lanet olsun! Belki de kırk de dinsel yıldan fazladır yaşatılan travma yüzünden ülkemiz insanlarında ne moral kaldı ne de huzur! Komşu komşuyu tanımaz hale geldi. Aynı apartmanda yaşayanlar bile birbirini tanımıyor adeta. Toplumsal değerlerimiz yok edildi. Sosyal yaşamdan eser kalmadı. Etnik kimlikler, inançlar insanlık duygusunun önüne geçti. Robot gibi bir yaşama doğru gidiyoruz. Eğitimin, eğitim kısmını oldukça daralttık hazırlanan eğitim programlarıyla… Öğretimin de sadece sözel kısmı ön plana çıkarılınca        - hem de dinsel ağırlıklı - okullar bilim ve teknoloji yuvası olmaktan hızla çıkarılıyor.

    Yıllar öncesinden başlatılan bu proje ile adeta tüm okullar imam – hatip okullarına dönüştürüldü. Köylerimizde okullar kapatıldı. Üç beş kişinin yaşadığı köylerdeki camilere ise birden fazla imam görevlendirildi. Amaç, dindar bir nesil yetiştirmek dendi bu projenin adına. Oysa yıllar öncesinde insanın yaşadığı her yere bir okul açma projesi vardı. Çocuk – genç – yaşlı herkese açık olacaktı bu okullar. İnsanlarımız her konuda yetiştirilecekti projeler kapsamında. Bir eğitim seferberliği başlatılmıştı. Köy Enstitüleri, köylerde çalışacak öğretmenler yetiştirecekti yine köy çocuklarından. Nedendir bilinmez (!) kapatılıverdi bu okullar. Şimdi köy enstitüsünden mezun olan öğretmenleri mumla arar olduk. Zaten de nesilleri tükenmek üzere. Talip Apaydınlar, Mahmut Makallar, Fakir Baykurtlar, Rıfat Ilgazlar… Ülkenin edebiyat dünyasına adı altın harflerle yazılmış daha niceleri bu okullardan yetişmişti. Bu okullardan mezun olan öğretmenler, öğrenci yetiştirmenin yanında görev yaptıkları köyün adeta her türlü sorunlarında imdada yetişen hızır gibilerdi.

    Babam da bir köy enstitülü öğretmendi. Köyde sadece öğretmen değildi. Kimi zaman doktor, kimi zaman bahçıvan, kimi zaman da tamirciydi. Öğrencilerin kullandığı tebeşiri bile kendi yaptığı kalıplarla imal eden bir ustaydı. Radyo tamir ederdi. Dikiş dikerdi. Keman çalar, bağlama çalar, köylüye müzik ziyafeti de sunardı zaman zaman. Kooperatifleşmeyi, bahçelerinde, bağlarında yetiştirdikleri ürünlerini pazarlarda satmayı babam öğretmişti köylüye. Okul bahçesinde yetiştirdiği ürünleri satıyor diye şikayet edilmişti. O buna rağmen kızmadı köylüye. Onları eğitmeye ısrarla devam etti. Şimdi o görev yaptığı yerdeki öğrencileri, onların anne ve babaları rahmetle anıyor babamı. İyi ki köy enstitülüydün, iyi ki öğretmendin. Sayende biz üç kardeş de öğretmenliği seçtik. Hatta köyde öğrencin olan birçoğu da…

 

    Yeni eğitim- öğretim yılının önce Devrek’imize, ardından da tüm ülkemize hayırlı olması dileğiyle…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SÖZDE GAZETECİ(!) YİNE POLİSİMİZİ HEDEF ALDI!
SÖZDE GAZETECİ(!) YİNE POLİSİMİZİ HEDEF ALDI!
GAZETECİ DEĞİL PROVOKATÖR!
GAZETECİ DEĞİL PROVOKATÖR!