Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert
 SECCADE VE KİLİSE
Mehmet YILMAZ

SECCADE VE KİLİSE

Bu içerik 2281 kez okundu.

 

‘Seccadeye ayakkabıyla bastı’ meselesinin üzerinde tepinenlere hatırlatmakta fayda var.

AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan için Kumkapı'daki Meryem Ana Ermeni Kilisesinde düzenlenen cenaze törenine kimler katıldı?

Ben size; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın www.tccb.gov.tr adresinde yer alan haberi aktarayım.

Siz yorumlayın.

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vefat eden AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan için Kumkapı'daki Meryem Ana Ermeni Kilisesinde düzenlenen cenaze törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Meryem Ana Ermeni Kilisesine gelişinde Türkiye Ermenileri 85. Patriği Sahak Maşalyan karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan karşılamanın ardından Türkiye Ermenileri Patrikliği’ne geçti. Burada Patrik Maşalyan ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da eşlik etti.

*

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Markar Esayan için dini törenin düzenleneceği Meryem Ana Ermeni Kilisesi'ne geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Türkiye Ermenileri 85. Patriği Maşalyan ve Başrahip Tatul Anuşyan'ın öncülüğündeki ruhani kurulun yer aldığı töreni Başepiskopos Aram Ateşyan yönettiği cenaze törenine iştirak etti.

*

Cenaze töreninde konuşan Türkiye Ermenileri 85. Patriği Sahak Maşalyan yaptığı konuşmada, törene katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekilere teşekkür ederek, böyle bir katılımın Türk Ermenileri tarihinde ilk olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan Esayan ailesine başsağlığı diledi.”

*

Daha sonra ülke genelinde 14 kiliseyi restore edip bizzat açılışını yaparak ibadete açan kim?

*

Cin Ali’ye sorsalar, kasıla kasıla oturup, kıvıra kıvıra cevaplamaya başlar. “Ermeni ve gayrimüslim milletvekilimizin cenazesi için Ayasofya’da tören yapacaktık. Fakat o tarihlerde Ayasofya ibadete ve siyasete açılmamıştı. Mecburen kiliseye gidip ayine katıldılar.

Kilise açtı evet. Ama klişeleri besmeleyle açtı” diye yorumlar sanırım.

Sonra devam eder görevine “Seccadeye ayakkabıyla bastı. Din elden gidiyor…”

 

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ŞAİR VE YAZARLARA PLAKET VE TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ
ŞAİR VE YAZARLARA PLAKET VE TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ